fbpx

Autorzy Pauzy

Laureaci międzynarodowych nagród literackich, autorzy wyjątkowych książek, artyści rewolucjonizujący techniki powieściowe i sprawni kolonizatorzy powieściowych światów.

 

Michel Laub

urodził się w Porto Alegre w Brazylii, obecnie mieszka w São Paulo. Kształcił się na prawnika, ale pracuje jako dziennikarz. Jest autorem opowiadań i kilku powieści, z których najbardziej uhonorowaną jest Dziennik upadku. W 2012 roku, Michel Laub znalazł się na liście dwudziestu najciekawszych pisarzy młodego pokolenia literackiego pisma „Granta”. Dziennik upadku to pierwsza powieść autora, która ukazuje się po polsku.

Manon Steffan Ros

Walijska pisarka młodego pokolenia, wszechstronna artystka, laureatka nagród zarówno za dzieła artystyczne wystawiane na scenie, książki dla dzieci, jak i powieść dla dorosłych czytelników. Za Niebieską Księgę z Nebo otrzymała najbardziej prestiżowe walijskie nagrody literackie: National Eisteddfod Prose Medal w 2018, a także Llyfr y Flwyddyn (Wales Book of the Year) w 2019 roku.

Pajtim Statovci

Urodził się w 1990 roku w Kosowie, z którego wyjechał z rodziną w 1992 roku, krótko po wybuchu konfliktów zbrojnych na terenach byłej Jugosławii. Od tego czasu mieszka w Finlandii. Dotąd ukazały się już trzy jego powieści, z których każda otrzymała nominacje do najważniejszych fińskich nagród literackich.

Linda Boström Knausgård

Szwedzka pisarka i poetka, znana w Szwecji o wiele wcześniej niż jej były mąż, Norweg Karl Ove Knausgård. Debiutowała w 1998 roku tomem poezji, następnie wydała zbiór opowiadań i dwie powieści. Wydana w 2016 roku Witajcie w Ameryce, otrzymała nominacje do nagród Augusta i gazety „Svenska Dagbladetˮ.

Andrea Lundgren

Zadebiutowała w 2010 roku, od tego czasu wydała dwie powieści i zbiór opowiadań Fauna Północy. Dorastała na północy Szwecji, gdzie osadzone są zawarte w zbiorze teksty.W Pauzie ukaże się jej Fauna Północy

Nicolas Dickner

Pisarz kanadyjski. Za wydaną w Pauzie powieść Nikolski otrzymał sześć nagród, między innymi Prix Anne-Hébert za najlepszą kanadyjską powieść napisaną po francusku. Za kolejną powieść, Six degrés de liberté, przyznano mu w 2015 r. Prix Littéraire du Gouverneur Général/Governor Generalʼs Literary Award (Nagroda Literacka Gubernatora Generalnego Kanady). Dickner obecnie mieszka w Montrealu i jest felietonistą tygodnika „Voir”.

 

David Szalay

David Szalay jest Kanadyjczykiem, ale mieszka na stałe w Budapeszcie, skąd pochodzi jego ojciec. Jest autorem kilku powieści, w tym wydanej również po polsku, nominowanej do nagrody Bookera Czym jest człowiek. Autor, którego często wymienia się jako jednego z najbardziej obiecujących twórców współczesnej literatury, między innymi znalazł się na liście najlepszych młodych powieściopisarzy literackiego pisma „Granta” w 2013 roku. W Pauzie ukażą się jego Turbulencje.

Marie Aubert

Pisarka norweska. Jej debiutancki zbiór opowiadań Kan jeg bli med deg hjem [2016] stał się bestsellerem i przyniósł jej uznanie krytyków. Powieść Dorośli [2019] otrzymała nagrodę literacką i nominację do kolejnej. Prawa do wydań zagranicznych zostały błyskawicznie sprzedane do dziesięciu krajów. Wydanie polskie jest jednym z pierwszych.

 

Ariana Harwicz

Jedna z najbardziej odważnych współczesnych pisarek argentyńskich. Zgiń, kochanie to jej pierwsza powieść, która ukazała się w 2012 roku, natychmiast zdobyła uznanie krytyki literackiej i kilka ważnych nagród. W 2018 roku powieść została przełożona na angielski i nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, wraz z Biegunami Olgi Tokarczuk.

Kevin Barry

Pisarz irlandzki, utytułowany sześcioma nagrodami literackimi, między innymi prestiżową International Dublin Literary Award. Autor powieści i opowiadań, które jak dotąd nie ukazały się w języku polskim. Powieść Nocny prom do Tangeru znalazła się na liście nominacji do tegorocznej nagrody Bookera.

 

Elise Karlsson

Szwedzka pisarka, redaktorka i krytyczka literacka publikująca między innymi w dzienniku „Aftonbladet”. Uznanie przyniosła jej wydana w 2014 roku w Szwecji Linia.

Lauren Groff

Obsypana nagrodami pisarka amerykańska, autorka trzech powieści i dwóch zbiorów opowiadań. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazuje się po polsku.

 

Therese Bohman

Pisarka szwedzka, autorka trzech powieści. Jej głośną książkę O zmierzchu nominowano do Nagrody Augusta.

 

Ottessa Moshfegh

Jedna z najbardziej obiecujących amerykańskich pisarek młodego pokolenia, laureatka Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize. Za pierwszą powieść, Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera.

 

Sigrid Nunez

Pisarka amerykańska, laureatka prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, autorka ośmiu powieści i słynnej biografii Sempre Susan: A Memoir of Susan Sontag.

 

 

Sarah Hall

Pisarka bryyjska, laureatka Commonwealth Writers’ Prize for Best First Novel, Betty Trask Award i Lakeland Book of the Year za powieść Haweswater.  Nominowana do Nagrody Bookera.

 

Gunnhild Øyehaug

Norweska autorka zbiorów poetyckich, esejów, opowiadań i powieści, laureatka Nagrody Doblouga. Słynna w Norwegii powieść Czekaj, mrugaj w 2018 roku została nominowana do amerykańskiej National Book Award za najlepszą książkę tłumaczoną.

 

Tommy Wieringa

Uznany pisarz holenderski, autor kilku powieści, laureat Nagrody F. Bordewijka i Nagrody Libris, nominowany do nagród IMPAC Literary Award, Premio Strega Europeo i Premio Gregor von Rezzori. Nakładem Pauzy ukazała się jego Piękna młoda żona.

 

Édouard Louis

Nominowany do Nagrody Goncourtów pisarz francuski. Jego debiutancka powieść sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał dwie kolejne osnute na faktach powieści: wydaną we Francji w 2016 roku Historię przemocy (polskie wydanie ukazało się w 2018 roku) i najnowszą Qui a tué mon père.

Arnon Grunberg

Autor wydanej w Pauzie głośnej powieści obyczajowej Tirza. Uważany za jednego z najlepszych i najciekawszych współczesnych pisarzy niderlandzkich. Jednocześnie – znany publicysta komentujący wydarzenia współczesnego świata. Laureat Constantijn Huygens Prize za całokształt twórczości.

 

Daniel Magariel

Pisarz amerykański, laureat New York Times Book Review Editors’ Choice oraz Amazon Best Book of 2017. Wydany przez Pauzę Nasz chłopak, jego debiutancka powieść, zdobyła uznanie krytyków w USA i Wielkiej Brytanii, a prawa do niej zostały sprzedane do kilkunastu krajów.

 

David Vann

Pochodzący z Adak na Alasce pisarz amerykański, autor opowiadań i kilku powieści, wydawanych w ponad dwudziestu językach, laureat czternastu nagród literackich. Legenda o samobójstwie to pierwsza książka jego autorstwa, która ukazała się po polsku w 2018 roku.

Miranda July

Amerykańska twórczyni filmów, artystka i pisarka. Wydany przez Pauzę zbiór opowiadań Pasujesz tu najlepiej został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award. Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazała się po polsku w 2018 roku.

 

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!