fbpx

Autorzy

Marie Aubert

Pisarka norweska. Jej debiutancki zbiór opowiadań Kan jeg bli med deg hjem (2016) stał się bestsellerem i przyniósł jej uznanie krytyków. Powieść Dorośli (2019) otrzymała nagrodę literacką i nominację do kolejnej. Prawa do wydań zagranicznych zostały błyskawicznie sprzedane do dziesięciu krajów. Wydanie polskie było jednym z pierwszych.

Więcej o autorce przeczytasz tutaj

Kevin Barry

Pisarz irlandzki, utytułowany sześcioma nagrodami literackimi, między innymi prestiżową International Dublin Literary Award. Autor powieści i opowiadań, które jak dotąd nie ukazały się w języku polskim. Powieść Nocny prom do Tangeru znalazła się na liście nominacji do nagrody Bookera w 2020 roku.

 

Laura van den Berg

Laura van den Berg debiutowała w 2009 roku zbiorem opowiadań What the World Will Look Like When All the Water Leaves Us. Jej kolejny zbiór, The Isle of Youth został uznany przez liczne magazyny i pisma literackie za najlepszą książkę 2013 roku. Jest także autorką dwóch powieści: Find Me (2015) i The Third Hotel (2018). Została laureatką Rosenthal Family Foundation Award, nagrody Bard Fiction oraz stypendium MacDowell Colony i dwukrotną finalistką Frank O’Connor International Short Story Award. Jej opowiadania znalazły się w antologiach The Best American Short Stories oraz The Best American Mystery Stories. Uczyła kreatywnego pisania na uniwersytetach Columbia i Harvard, w Warren Wilson College oraz w Fine Arts Work Center.

 

Therese Bohman

Pisarka szwedzka, autorka trzech powieści. Jej głośną książkę O zmierzchu nominowano do Nagrody Augusta.

Więcej o autorce przeczytasz tutaj

 

Bill Clegg

Pisarz i agent literacki, autor bestsellerowych pamiętników z uzależnienia narkotykowego: Portrait of an Addict as a Young Man (2010) i Ninety Days (2012). Regularnie pisze dla „New York Times”, „Lapham’s Quarterly”, „New York Magazine”, „The Guardian” i „Harper’s Bazaar”. Jego debiutancka powieść Czy miałaś kiedyś rodzinę? (Wydawnictwo WAB, 2016) ukazała się w USA w 2015 roku i natychmiast stała się bestsellerem. Uzyskała nominacje do najważniejszych nagród literackich: National Book Award i Booker Prize.

 

Nicolas Dickner

Pisarz kanadyjski. Za wydaną w Pauzie powieść Nikolski otrzymał sześć nagród, między innymi Prix Anne-Hébert za najlepszą kanadyjską powieść napisaną po francusku. Za kolejną powieść, Six degrés de liberté, przyznano mu w 2015 r. Prix Littéraire du Gouverneur Général/Governor Generalʼs Literary Award (Nagroda Literacka Gubernatora Generalnego Kanady). Dickner obecnie mieszka w Montrealu i jest felietonistą tygodnika „Voir”.

 

Lauren Groff

Obsypana nagrodami pisarka amerykańska, autorka trzech powieści i dwóch zbiorów opowiadań. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazuje się po polsku.

 

Arnon Grunberg

Autor wydanej w Pauzie głośnej powieści obyczajowej Tirza. Uważany za jednego z najlepszych i najciekawszych współczesnych pisarzy niderlandzkich. Jednocześnie – znany publicysta komentujący wydarzenia współczesnego świata. Laureat Constantijn Huygens Prize za całokształt twórczości.

 

Sarah Hall

Pisarka bryyjska, laureatka Commonwealth Writers’ Prize for Best First Novel, Betty Trask Award i Lakeland Book of the Year za powieść Haweswater.  Nominowana do Nagrody Bookera.

 

Ariana Harwicz

Jedna z najbardziej odważnych współczesnych pisarek argentyńskich. Zgiń, kochanie to jej pierwsza powieść, która ukazała się w 2012 roku, natychmiast zdobyła uznanie krytyki literackiej i kilka ważnych nagród. W 2018 roku powieść została przełożona na angielski i nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, wraz z Biegunami Olgi Tokarczuk.

Miranda July

Amerykańska twórczyni filmów, artystka i pisarka. Wydany przez Pauzę zbiór opowiadań Pasujesz tu najlepiej został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award. Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazała się po polsku w 2018 roku.

 

Elise Karlsson

Szwedzka pisarka, redaktorka i krytyczka literacka publikująca między innymi w dzienniku „Aftonbladet”. Uznanie przyniosła jej wydana w 2014 roku w Szwecji Linia.

Linda Boström Knausgård

Szwedzka pisarka i poetka, znana w Szwecji o wiele wcześniej niż jej były mąż, Norweg Karl Ove Knausgård. Debiutowała w 1998 roku tomem poezji, następnie wydała zbiór opowiadań i dwie powieści. Wydana w 2016 roku Witajcie w Ameryce, otrzymała nominacje do nagród Augusta i gazety „Svenska Dagbladetˮ.

Michel Laub

urodził się w Porto Alegre w Brazylii, obecnie mieszka w São Paulo. Kształcił się na prawnika, ale pracuje jako dziennikarz. Jest autorem opowiadań i kilku powieści, z których najbardziej uhonorowaną jest Dziennik upadku. W 2012 roku, Michel Laub znalazł się na liście dwudziestu najciekawszych pisarzy młodego pokolenia literackiego pisma „Granta”. Dziennik upadku to pierwsza powieść autora, która ukazuje się po polsku.

Édouard Louis

Nominowany do Nagrody Goncourtów pisarz francuski. Jego debiutancka powieść Koniec z Eddym sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał dwie kolejne osnute na faktach powieści: wydaną we Francji w 2016 roku Historię przemocy (polskie wydanie ukazało się w 2018 roku) i najnowszą Kto zabił mojego ojca.

Więcej o autorze przeczytasz tutaj

Valeria Luiselli

Valeria Luiselli jest meksykańską pisarką mieszkającą w Nowym Jorku. W dzieciństwie jako córka dyplomatów wiele podróżowała i mieszkała w różnych krajach, dzięki czemu jest dwujęzyczna. Jej powieści i eseje zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Za swą pierwszą książkę, Nieważcy (Wydawnictwo WAB, 2016) zdobyła główną nagrodę za debiut przyznawaną przez „Los Angeles Times”. Jej druga powieść Historia moich zębów (Wydawnictwo WAB, 2017) znalazła się w finale National Book Critics Circle Award i Best Translated Book Award oraz zdobyła nagrodę „Los Angeles Times” za najlepszą prozę roku. Luiselli charytatywnie pracowała jako tłumacz w sądzie dla młodych uchodźców z Ameryki Środkowej, którzy próbowali zalegalizować pobyt w Stanach. Na podstawie jej osobistych doświadczeń powstał esej Tell Me How It Ends: An Essay in 40 Questions opisujący przeżycia dziecięcych imigrantów. Pisarka wykładała też literaturę i kreatywne pisanie na Hofstra University. Jej teksty pojawiają się w „The New York Times” i „The New Yorker”, magazynie „Granta” i „McSweeney’s”. Archiwum zagubionych dzieci to pierwsza książka Valerii Luiselli napisana po angielsku.

Andrea Lundgren

Zadebiutowała w 2010 roku, od tego czasu wydała dwie powieści i zbiór opowiadań Fauna Północy. Dorastała na północy Szwecji, gdzie osadzone są zawarte w zbiorze teksty.

Nina Lykke

Nina Lykke zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań Orgien og andre fortellinger nominowanych do Youth Readers’ Critics’ Prize. Jej pierwsza powieść Oppløsningstendenser, opublikowana w 2013 roku zebrała entuzjastyczne recenzje i znalazła się na krótkiej liście do P2 Listeners’ Novel Prize. W 2014 roku Nina Lykke została stypendystką Norweskiego Stowarzyszenia Pisarzy i Księgarzy.

Przełomowa w jej karierze literackiej okazała się trzecia książka, Nie, po prostu nie (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i zwyciężyła w konkursie Youth Readers’ Critics’ Prize. Odniosła również ogromny sukces w innych krajach.

Kolejna powieść Lykke Ostatnie stadium zdobyła w 2019 roku główną norweską nagrodę książkową, Brage Prize. Została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Prawa do tego tytułu zostały sprzedane na 17 terytoriów.

 

Daniel Magariel

Pisarz amerykański, laureat New York Times Book Review Editors’ Choice oraz Amazon Best Book of 2017. Wydany przez Pauzę Nasz chłopak, jego debiutancka powieść, zdobyła uznanie krytyków w USA i Wielkiej Brytanii, a prawa do niej zostały sprzedane do kilkunastu krajów.

 

Ottessa Moshfegh

Jedna z najbardziej obiecujących amerykańskich pisarek młodego pokolenia, laureatka Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize. Za pierwszą powieść, Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera.

Więcej o autorce i książkach wydanych przez Pauzę przeczytasz tutaj

 

Sigrid Nunez

Pisarka amerykańska, laureatka prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, autorka ośmiu powieści i słynnej biografii Sempre Susan: A Memoir of Susan Sontag.

O autorce, wydanych w Pauzie powieściach, oraz wydawniczych planach na przyszłość przeczytacie tutaj

 

 

Gunnhild Øyehaug

Norweska autorka zbiorów poetyckich, esejów, opowiadań i powieści, laureatka Nagrody Doblouga. Słynna w Norwegii powieść Czekaj, mrugaj w 2018 roku została nominowana do amerykańskiej National Book Award za najlepszą książkę tłumaczoną.

 

Valeria Parrella

Włoska pisarka, dramatopisarka i aktywistka. W 2005 roku jej zbiór opowiadań Za otrzymane łaski znalazł się na krótkiej liście do Premio Strega, najbardziej prestiżowej włoskiej nagrody literackiej i zdobył nagrodę Premio Renato Fucini za najlepszy zbiór opowiadań. W 2008 roku opublikowała swoją pierwszą powieść Lo spazio bianco, która otrzymała Premio Letterario Basilicata. Książka została zaadaptowana na film o tym samym tytule, który zaprezentowano na 66. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Dzięki niemu Valeria zdobyła nagrodę Premio Tonino Guerra dla najlepszej postaci na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bari 2010. Napisała kilka innych opowiadań i powieści, współpracuje z dziennikami „La Repubblica” i „L’Espresso” oraz prowadzi własną rubrykę w magazynie „Grazia”. W 2020 roku została nominowana do Premio Lattes Grinzane.

Manon Steffan Ros

Walijska pisarka młodego pokolenia, wszechstronna artystka, laureatka nagród zarówno za dzieła artystyczne wystawiane na scenie, książki dla dzieci, jak i powieść dla dorosłych czytelników. Za Niebieską Księgę z Nebo otrzymała najbardziej prestiżowe walijskie nagrody literackie: National Eisteddfod Prose Medal w 2018, a także Llyfr y Flwyddyn (Wales Book of the Year) w 2019 roku.

Pajtim Statovci

Urodził się w 1990 roku w Kosowie, z którego wyjechał z rodziną w 1992 roku, krótko po wybuchu konfliktów zbrojnych na terenach byłej Jugosławii. Od tego czasu mieszka w Finlandii. Dotąd ukazały się już trzy jego powieści, z których każda otrzymała nominacje do najważniejszych fińskich nagród literackich.

David Szalay

David Szalay jest Kanadyjczykiem, ale mieszka na stałe w Budapeszcie, skąd pochodzi jego ojciec. Jest autorem kilku powieści, w tym wydanej również po polsku, nominowanej do nagrody Bookera Czym jest człowiek (Wydawnictwo W.A.B, 2018 r.). Autor, którego często wymienia się jako jednego z najbardziej obiecujących twórców współczesnej literatury, między innymi znalazł się na liście najlepszych młodych powieściopisarzy literackiego pisma „Granta” w 2013 roku. W Pauzie ukażały się jego Turbulencje.

Więcej o autorze przeczytasz tutaj

Tommy Wieringa

Uznany pisarz holenderski, autor kilku powieści, laureat Nagrody F. Bordewijka i Nagrody Libris, nominowany do nagród IMPAC Literary Award, Premio Strega Europeo i Premio Gregor von Rezzori. Nakładem Pauzy ukazała się jego Piękna młoda żona.

 

David Vann

Pochodzący z Adak na Alasce pisarz amerykański, autor opowiadań i kilku powieści, wydawanych w ponad dwudziestu językach, laureat czternastu nagród literackich. Legenda o samobójstwie to pierwsza książka jego autorstwa, która ukazała się po polsku w 2018 roku.

Więcej o autorze przeczytacie tutaj

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!