fbpx

O Pauzie

Anita Musioł

wydawczyni i założycielka Pauzy

Książki to moja pasja, na nich znam się najlepiej. Pracując w wielkich korporacjach zawsze marzyłam o tym, żeby samodzielnie podejmować wybory i decyzje wydawnicze, kształtować profil wydawnictwa i odpowiadać za wydawane książki od początku do końca.

 

Jestem absolwentką lingwistyki stosowanej oraz studiów amerykańskich na UW, wieloletnią wydawczynią książek, związaną z rynkiem książki od 1998 roku. Przez ponad 15 lat kierowałam redakcjami wiodących polskich wydawnictw w firmach Egmont Polska (2002-2011), Świat Książki (2011-2013) i Grupa Wydawnicza Foksal (2013-2016). Byłam odpowiedzialna za strategię, budżety i plany wydawnicze, oraz cały proces wydawniczy, łącznie z działami praw i produkcji. Przez moje ręce przeszły tysiące książek różnych gatunków – od książek dziecięcych i młodzieżowych, poprzez poradniki i książki kulinarne, po literaturę popularną i prozę z najwyższej półki.

Po rozstaniu z Grupą Wydawniczą Foksal postanowiłam założyć własne, kameralne wydawnictwo, specjalizujące się w prozie zagranicznej. Pierwsza książka Wydawnictwa Pauza trafiła do rąk czytelników w styczniu 2018 roku. W pierwszym roku działalności Pauzy ukazało się pięć tytułów, a do końca 2019 roku było ich już w sumie piętnaście. W 2020 roku ukażą się kolejne tytuły, prawdopodobnie będzie ich trzynaście.

 

Rozmowy

Wideo

Historie wydawczyń, które odniosły sukces | BookTarg

Jak z małego wydawcy stać się dużym? Jak przecierać szlaki na konkurencyjnym rynku? Czy da się połączyć możliwości biznesowe z ambicjami literackimi? Historie polskich wydawczyń, które odniosły sukces: Monika Długa – Dyrektorka Wydawnicza/Wydawnictwo Poznańskie, Hanna Grudzińska – Założycielka i Redaktorka Naczelna/ Wydawnictwo Marginesy, Anita Musioł – Wydawczyni (Właścicielka)/ Wydawnictwo Pauza.
Rozmowę poprowadzi Katarzyna Domańska (Head of Content/Legimi)

Wideo

Pauza na dobrą książkę

Anita Musioł jest gościem Karoliny Skórki.

Wideo

Anita Musioł #rozmoWyliczanki [ep74]

Założycielka Wydawnictwa Pauza jest gościem Wyliczanki.

Wideo

Rozmowy o literaturze szwedzkiej

W gościnnych wirtualnych progach Ambasady Szwedzkiej w Polsce o literaturze szwedzkiej rozmawiają: Marcin Wilk, Justyna Czechowska, Dominika Górecka, Stefan Ingvarsson, Katarzyna oraz Anita Musioł, szefowa Wydawnictwa Pauza.

Wideo

Jak wydać i sprzedać książkę? Czy każdy może być dziś autorem?

Festiwal Dekonstrukcji Słowa w Częstochowie – debata wydawnicza

O tym, czy rynek książki ma się lepiej, rozmawiają: Anita Musioł, szefowa Wydawnictwa Pauza, Magdalena Budzińska z Wydawnictwa Czarne oraz dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego Monika Długa.

Wideo

Jak wydawać żeby przetrwać?

O losie mniejszych wydawców w czasie pandemii opowie nam Anita Musioł, szefowa Wydawnictwa Pauza oraz Michał Chlabicz z Oficyny 4eM. Prowadzenie: Adam Szaja

Wideo

Klimek | Musioł | Wilk o koronakryzysie na rynku książki #rozmoWyliczanki [ep92]

W dyskusji „Koronakryzys na rynku książki” prowadzonej przez Marcina Wilka w ramach #rozmoWyliczanki uczestniczyła założycielka Wydawnictwo Pauza – Anita Musioł.

Wideo

Radio Kapitał: Godzina o książkach – Anita Musioł (18-02-2020)

Gościnią audycji „Godzina o książkach” w Radio Kapitał była założycielka Wydawnictwo Pauza – Anita Musioł.

Artykuły

PRASA

„Pani jest sama?”

Wysokie Obcasy nr 19/12/2020

PRASA

Wydaję, co lubię – wywiad z Anitą Musioł | Greenpoint.pl | 20-11-10

PRASA

Czytanie przyszłości.

Polityka nr 22

27.05-2.06.2020

PRASA

Artykuł pierwszej potrzeby.

Magazyn Świąteczny

13-14 czerwca 2020

WYWIAD

Stany skupienia, Anita Musioł

WYWIAD

Anita Musioł: Muszę poczuć książkę, żeby ją wydać

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!