fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

Wielogłosem o…: „Mój rok relaksu i odpoczynku” – Otessa Moshfegh

Mój rok relaksu i odpoczynku to opowieść o ucieczce od teraźniejszości i świata, z pozoru idealnego, a w rzeczywistości rozczarowującego. Bezimienna bohaterka historii stworzonej przez Ottessę Moshfegh to mieszkająca w Nowym Jorku młoda kobieta, której nie brakuje pieniędzy, wykształcenia i urody. Czy to jednak wystarcza do poczucia satysfakcji i radości z życia? Po przeczytaniu książki z łatwością stwierdzimy, że nie, jednak nie tylko nad tym tematem pochyla się jej autorka. Uwagę czytelników kieruje również na kwestie samotności, żałoby, pogoni za szczęściem, wszechobecnego kapitalizmu oraz niedoścignionych ideałów. Po pięciu latach od polskiej premiery nasze redaktorki, Gosia Kilijanek i Klaudia Rudzka, biorą na tapet dzieło wydane przez Wydawnictwo Pauza i zastanawiają się, czym tak naprawdę jest tytułowy relaks i odpoczynek

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Moshfegh - photo 2 - credit Krystal Griffiths-small

O AUTORZE

Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.

Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.

W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku

W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top