fbpx

Zobacz nowość: Soho

Wydawnictwo
Pauza

Nowalijki o „Eileen” Ottessa Moshfegh

Ottessa Moshfegh napisała debiut, obok którego trudno przejść obojętnie. Jej tytułowa bohaterka może budzić odrazę, ale jej skomplikowana psychika na swój sposób intryguje. Bezkompromisowość w opisie rzeczywistości wokół, niepozbawiona zjadliwego humoru ocena ludzi, z którymi przyszło się jej kontaktować, wreszcie szereg czynników składających się na złożoność jej psychiki, nie pozwalają czytelnikowi na długo wyrzucić z pamięci Eileen. Swoją drogą autorka robi wiele, aby utwierdzić go w tym stanie. Relacja z nową koleżanką z pracy, nieoczekiwane zwroty akcji rodem z klasycznego thrillera psychologicznego wieńczące powieść, wreszcie uwierające gdzieś podczas lektury pytanie o to, co jest prawdą, a co jedynie wyobrażeniem pogrążonej w autokrytyce bohaterki – to elementy skutecznie przyciągające do lektury.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Moshfegh - photo 2 - credit Krystal Griffiths-small

O AUTORZE

Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.

Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.

W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku

W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 49,90 
e-book: 44,90 
Scroll to Top