fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

I kto tu jest słabszy? – o książkach Sigrid Nunez

Paradoksalnie w najnowszej książce mówiącej o czasie, gdy świat zatrzymała choroba, Nunez przejawia więcej optymizmu niż w poprzedniej. Nikt tu nie musi towarzyszyć umieraniu ukochanej osoby lub zwierzęcia, papuga w dobrym zdrowiu dotrwa do ostatnich stron książki. „Wierzę, że więź z innymi żyjącymi stworzeniami, pragnienie, by być z nimi blisko i mieć z nimi kontakt, a także miłość do piękna natury, tkwią w naszym DNA”, pisze Nunez. Nie byłaby sobą, gdyby nie dodała: „Jak jednak porównać to z rzeczywistością, którą widzi każdy w naszych czasach: ludzkim pędem, by czynić świat coraz brzydszym, a ostatecznie go zniszczyć?”.

Oddanie głosu zwierzętom w fabułach książek nie rozwiąże żadnego problemu, a na dodatek skazane jest na fałszywą nutę. Próba wcielenia się w zwierzęta i przełożenia ich doświadczenia na literaturę zawsze będzie tylko tym – wkładaniem własnych słów w ich pyski i dzioby. Można jednak – jak sugeruje Baratay, ale i Nunez – dostrzegać inne istoty i opisywać swoją relacje z nimi. Być blisko.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Nunez_Sigrid, © 2018 Nancy Crampton-ok

O AUTORZE

Sigrid Nunez urodziła się w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatką prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, która w 2019 roku trafiła do rąk polskich czytelników i szybko stała się bestsellerem, a Nunez – jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych autorek Wydawnictwa Pauza. Kolejna książka pisarki, Pełnia miłości, ukazała się w Polsce w 2020 roku, równocześnie z wydaniem amerykańskim. Wcześniej autorka napisała sześć powieści, w tym wydaną po polsku w 2022 roku Dla Rouenny i esej biograficzny Sempre Susan: Wspomnienie o Susan Sontag (polskie wydanie z 2021 roku). Jej inne teksty literackie były publikowane między innymi w „New York Timesie”, „Harper’s”, „The Paris Review” i „McSweeney’s”. Poza twórczością pisarską Nunez zajmuje się również pracą akademicką. Słabsi to najnowsza powieść Nunez, która swoją amerykańską premierę miała w listopadzie 2023 roku.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

audiobook: 49,90 
książka: 49,90 
e-book: 44,90 
audiobook: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
audiobook: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top