fbpx

CzytanieToPrzygoda.pl o książce „Zmagania i metamorfozy kobiety”

Jeśli twórczość francuskiego pisarza potraktować jako katharsis autora, oznaczałoby to, że zadra wyniesiona z domu rodzinnego jest tak głęboka, że czas i wyrzucanie z siebie wspomnień z trudem leczą rany. W kolejnym autobiograficznym podejściu przewijają się wszystkie dotychczasowe wątki jego twórczości. Ponownie zanurzamy się w patriarchalnej i pełnej przemocy rodzinie, w której racja stoi po stronie siły (debiut: Koniec z Eddym). Tym razem narrator poświęca miejsce swojej matce i przygląda się relacjom międzyludzkim z jej punktu widzenia. Nie pojawia się tu wiele nowego, różnica w spojrzeniu podkreśla natomiast, że życie kobiety postrzegane jest przez nią samą jako matnia, z której niepodobna się wyzwolić. W tle podobnie do wcześniejszych powieści, dostrzegamy motywy społecznego przyzwolenia dla przemocy i nierównego traktowania mniejszości (Historia przemocy) oraz braku właściwego działania ze strony państwa, aby temu zapobiegać (Kto zabił mojego ojca). Przy całym zrozumieniu potrzeby ekspiacji chciałoby się powiedzieć: drogi pisarzu, proszę opowiedzieć o czymś nowym. Louis jednak, antycypując podobne temu czytelnicze życzenie, podkreśla, że będzie pisał o tym tak długo, aż całość przenicuje na wskroś i wydobędzie wszystkie towarzyszące temu uczucia.

Odmiana sugerowana w drugiej części tytułu i wyrwanie się z zaklętego kręgu w istocie się w opowieści dokonują. W konsekwencji Zmagania i metamorfozy kobiety zachęcają do walki o lepsze jutro, do odwagi odrzucenia złej codzienności bez względu na ryzyko. Czy to stanowi istotną zmianę w stosunku do jego dotychczasowej twórczości? Moim zdaniem: nie.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Edouard Louis small

O AUTORZE

Édouard Louis pochodzi z północnej Francji. Koniec z Eddym, debiutancka powieść Louisa (po polsku ukazała się w 2019 roku), odniosła niebywały sukces: autor otrzymał pierwszą w życiu nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a książka sprzedała się we Francji w setkach tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał cztery kolejne, osnute na faktach powieści – wszystkie ukazały się w polskiej edycji w Wydawnictwie Pauza: w 2018 roku poznaliśmy Historię przemocy, następnie Kto zabił mojego ojca (w 2021 roku), Zmagania i metamorfozy kobiety (w 2022 roku) oraz najnowszą Zmianę, której francuska premiera pt. Changer: méthode odbyła się w 2021 roku, a teraz mamy przyjemność zaprezentować ten tekst polskiemu czytelnikowi. Édouard Louis odnosi coraz większe sukcesy, adaptacje jego książek trafiają na deski teatrów na całym świecie, a autor jest zapraszany do udziału w wielu dyskusjach dotyczących problemów społecznych, wykluczenia, a także osób LGBT+. Udziela się również politycznie, protestując przeciwko opresyjnym rządom, przemocy ze strony policji, rasizmowi.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Promocja

książka: Pierwotna cena wynosiła: 34,90 zł.Aktualna cena wynosi: 34,90 zł. 17,45 
e-book: Pierwotna cena wynosiła: 29,90 zł.Aktualna cena wynosi: 29,90 zł. 14,95 
Scroll to Top