fbpx

Zobacz nowości: Miałam tak wiele

Wydawnictwo
Pauza

Zaczytasy o książce „Szczegóły”

Książka jest jednak nie tylko wnikliwą analizą śladów, jakie zostawiają w nas dawne relacje i ludzie, którzy przez pewien czas byli dla nas istotny. Jest też refleksją nad tym, jak nieobiektywne mogą być wspomnienia i jak opowiadamy historie. A przy tym jest też opowieścią o naszych relacjach z literaturą, o tym, co z niej czerpiemy i co odrzucamy. Jak bardzo to indywidualne doświadczenie, porównywalne do unikatowych więzi, jaki mamy z ludźmi. I to również skłania czytelnika do autorefleksji, do analizowania własnego postrzegania opowieści i swoich związków z literaturą.

Ponieważ z emocji wybija się tu najbardziej melancholia, książka może się momentami wydać odrobinę monotonna. Nie wiem, jak wypada w trakcie osobistej lektury, ale w wersji audiobookowej w moim przypadku wypadła bardzo dobrze. Trafiła w moje ulubione zagadnienia, te związane z literaturą, pamięcią i relacjami, i wciągnęła bez reszty. Pociąga mnie jej niespieszność, aura nostalgii, a także intertekstualność tej opowieści. Refleksyjność i impuls do autorefleksji dokonywanej wraz z postępem fabuły i po jej zakończeniu. Takie książki bardzo sobie cenię.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Genberg_Ia_©saramackey_13

O AUTORZE

Ia Genberg rozpoczęła karierę pisarską jako dziennikarka, pracowała także jako redaktorka i wykładowczyni twórczego pisania. Zadebiutowała literacko w 2012 roku powieścią Söta fredag. Opublikowała również powieść Sent farväl (2013) i zbiór opowiadań Klen tröst och fyra andra berättelser om pengar (2018). Przełożone już na kilkadziesiąt języków bestsellerowe Szczegóły ukazały się w 2022 roku i otrzymały najbardziej prestiżowe szwedzkie nagrody, m.in. Augustpriset i nagrodę literacką dziennika „Aftonbladet”.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Scroll to Top