fbpx

Zobacz nowość: Soho

Wydawnictwo
Pauza

Irlandia na nowo odkrywana – „Hygge”

Efektem pracy Caldwell (oraz polskich tłumaczy) jest antologia, która prezentuje 24 opowiadania o najróżniejszej tematyce – poczynając od chorób psychicznych, perypetii rodzinnych, mniej lub bardziej wesołej codzienności, aż po wątki polityczno-religijne, których trudno nie uniknąć, kiedy pisze się o Irlandii. Dostajemy do rąk opowiadania o trudnych relacjach z rodzicami, o depresji, alkoholizmie rodziców, czy mierzeniu się ze stratą (maleńkiej siostry). I choć można by powiedzieć, że tak naprawdę to problemy na wskroś uniwersalne, może właśnie dlatego warto patrzeć na nie przez pryzmat kraju, w którym rozgrywa się ich akcja, aby dostrzec zmianę, o jakiej pisze we wstępie Caldwell – przełomowy rok ’98 pozwolił bowiem autorom i autorkom zająć się problemami dnia codziennego zamiast Wielką Historią.

Tom Intymności to natomiast zbiór opowiadań samej Lucy Caldwell. Składają się na niego dwie części: Mnogości oraz Intymności. Choć pierwotnie ukazały się one jako odrębne książki – znowu brawa należą się polskiej wydawczyni, która zdecydowała się opublikować oba tomy jako całość. Uzupełniają się one bowiem i pięknie z sobą „grają”. Mnogości są pełne historii o dorastaniu, dzieciństwie i stawaniu się kobietą, Intymności zaś to niespiesznie snute opowieści o dorosłości, międzyludzkich relacjach, byciu matką. Wszystkie je łączy atmosfera intymności, czułości w portretowaniu życia, miłości, macierzyństwa. Caldwell z uważnością przygląda się kobietom na różnych etapach życia, ich dojrzewaniu, dorastaniu do związków i posiadania dzieci. A wszystko to w doskonałym tłumaczeniu Agi Zano.

Gosia Walendowska, Hygge

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Lucy_Caldwell

O AUTORZE

Lucy Caldwell urodziła się w Belfaście. Jest laureatką wielu nagród literackich, jedną z najbardziej znanych współczesnych pisarek irlandzkich, dramatopisarką oraz autorką czterech powieści i dwóch zbiorów opowiadań, które w Polsce ukazują się w jednym tomie pod tytułem Intymności  (oryginalne zbiory noszą tytuły Intimacies oraz Multitudes). Opowiadania Caldwell przełożyła dla Pauzy Aga Zano.

Caldwell jest też redaktorką tomu Niepoprawna mnogość – to antologia współczesnych opowiadań irlandzkich. Wśród autorów wybranych przez Caldwell do zbioru znajdują się znany z powieści Nocny prom do Tangeru Kevin Barry (Wydawnictwo Pauza, 2020), Eimear McBride (dwie książki pisarki ukażą się w lipcu 2022 roku w Pauzie), czy świetnie przyjęta przez polskich czytelników Sally Rooney.

(zdjęcie © Tom Routh)

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 44,90 
e-book: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top