Wakacje jak z koszmaru – recenzja książki „Komodo” w miesięczniku Znak
Odmienność tej powieści Vanna na tle innych polega na zogniskowaniu akcji w postaci kobiecej – Tracy. Jego dotychczasowi protagoniści mierzyli się z trudami męskości, a Tracy ma znacznie więcej na karku – dwóch hiperaktywnych synów, nieobecną matkę, pogubionego brata i bezużytecznego męża. Łączy ich obojętność w stosunku do bohaterki, bez której prawdopodobnie dłużej by nie przeżyli. Tracy udaje się na zasłużone wakacje po to, by wrócić z nich bardziej zmęczoną do piekielnego, choć jakże zwykłego domu. Bohaterka potrafi zirytować, ale ostatecznie budzi empatię, a Vann po raz kolejny osiąga sukces w doprowadzeniu czytelnika do wniosku: nigdy nie chciałbym się znaleźć w takiej sytuacji.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.
W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.
Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.
Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de