fbpx

Zobacz nowości: Miałam tak wiele

Wydawnictwo
Pauza

Polityka o „Andromedzie”

Niewielka powieść szwedzkiej pisarki Therese Bohman należy do książek, które raczej stawiają pytania niż na nie odpowiadają. Główna bohaterka Sofie zaczyna pracę w wydawnictwie, gdzie dostrzega ją Gunnar, doświadczony redaktor, który wprowadza ją w pracę, ale też kształtuje jej myślenie o literaturze. I kiedy wydaje się nam, że wiemy, jak ta historia się potoczy, że romans starszego mężczyzny z młodą stażystką jest nieuchronny, to opowieść zmierza w nieco inną stronę. Owszem opowiada o relacji mistrz–uczennica i wszystkich pułapkach, które ona rodzi, ale też pokazuje w bardzo ciekawy sposób niewidoczną, a decydującą rolę redaktora w literaturze. I wreszcie opowiada o współczesności, w której ważniejsza jest klikalność i jednoznaczna wymowa ideologiczna niż literatura.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Therese Bohman

O AUTORZE

Therese Bohman to znana i ceniona pisarka szwedzka. Jest autorką czterech powieści, z których każda wzbudziła uznanie krytyków literackich w kraju autorki i za granicą. W 2016 roku jej trzecia powieść, O zmierzchu, otrzymała nominację do Nagrody Augusta, najbardziej prestiżowej szwedzkiej nagrody literackiej.

W Polsce książki Therese Bohman ukazują się w odwrotnej kolejności niż w oryginale: najpierw w styczniu 2019 roku do rąk czytelników trafiła najnowsza powieść O zmierzchu, jako druga wydana została Ta druga (kwiecień 2020), zaś w marcu 2021 roku ukazał się debiut autorki Utonęła.

W marcu 2023 roku, zaledwie kilka miesięcy po szwedzkiej premierze, do rąk polskich czytelników trafia najnowsza powieść autorki, Andromeda.

Latem 2019 roku Therese Bohman gościła w Warszawie na festiwalu literackim Big Book Festival.

Wszystkie książki Therese Bohman ze szwedzkiego przełożyła Justyna Czechowska.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Scroll to Top