fbpx

Zobacz nowości: Miałam tak wiele

Wydawnictwo
Pauza

Książki są niebezpieczne – recenzja książki „Pierwszy bandzior”

O czym pisze July? Według Kurkiewicza o prawie kobiet do stosowania fizycznej przemocy, o obyczajach współczesnej wielkomiejskiej klasy średniej, o lesbijskiej love story, o poszukiwaniu miłości, o wszystkim, co najgorsze we współczesnej kulturze. Zgoda. July zdaje się iść śladem swojej niebywałej kreatywności i nieokiełznanej wyobraźni. Nie prowokuje, raczej rzuca wyzwanie czytelnikowi. Żadnych ideologii. Testuje granice, które chcą być testowane, unika banału, ale jej siłą jest też nader sprawne posługiwanie się słowem. Dominuje wspaniały humor, począwszy od mnożących się dziwactw tytułowej bohaterki, poprzez japońskie zasady panujące w firmie, recepcjonistkę – psychoterapeutkę, aż po sikania za parawanem na korytarzu. A pod powierzchnią komedii, egzystują świetnie skonstruowani bohaterowie, dryfujący w swojej przerażającej samotności. Całość czyta się fantastycznie.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Miranda July small

O AUTORZE

Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.

Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazuje się po polsku.

Zdjęcie autorki:

Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top