fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

CzytanieToPrzygoda.pl o książce „Piękna młoda żona”

Warstwy fabularne proponowane przez autora celnie trafiają w percepcję czytelnika. Główny bohater powieści dzielnie walczy z drobnoustrojami, a historia miłości, w której czytelnik szybko wyczuwa, że happy end nie jest oczywisty, zawsze się podobała. Wieringa nie pozostaje jednak przy banale. Przekonuje, że nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystkie życiowe okoliczności. Od nas jednak zależy, czy niewiadomą potraktujemy jako nieszczęście, czy też jako wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Z drugiej strony, autor przygląda się ewolucji zachowań małżonków i poleca naszej spostrzegawczości analizę ich reakcji oraz skutków ich decyzji. Trudno rozstrzygnąć, czy wzajemne relacje wirusologa i jego pięknej, młodej żony są wynikiem kilkuletniego wspólnego życia, czy też skutkiem z pozoru niewinnego zachowania, które nieodwracalnie naznaczyło ich stosunki. A może to z góry zaplanowana gra jednej ze stron? Podoba mi się taka niejednoznaczność.

Pomimo walorów fabuły zakończenie powieści nie przekonuje mnie. Wynika to ze zbyt powierzchownego potraktowania relacji dwojga bohaterów, co autor próbował naprawiać słownymi uproszczeniami. Ta lektura na jeden wieczór pozostawia duży niedosyt.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

wieringa-pion-2 small

O AUTORZE

Tommy Wieringa, okrzyknięty najważniejszym autorem holenderskim 2013 roku, rozpoczął karierę pisarską jako dziennikarz i twórca opowiadań podróżniczych. Jest autorem kilku uznanych powieści i laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody F. Bordewijka z 2006 roku i Nagrody Libris z 2013 roku. Jego książki były też nominowane do nagród IMPAC Literary Award, Premio Strega Europeo i  Premio Gregor von Rezzori. Jego książki dotychczas wydano w piętnastu językach. Piękna młoda żona to pierwsza książka Wieringi wydana po polsku  po długiej nieobecności tego autora na naszym rynku wydawniczym.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 34,90 
e-book: 29,90 
Scroll to Top