
Książka tygodnia: Sigrid Nunez, „Dla Rouenny” – recenzja w Vogue
Zważmy – Nunez pisze o czasach, gdy wojnę uważano za wyłączną domenę mężczyzn, do której kobiety nie miały dostępu; pielęgniarki stanowiły niechciany wyjątek od reguły. Nie było kobiet pilotek F-16, operatorek dronów, a nawet żołnierek jednostek specjalnych. Co prawda ruch feministyczny był już bardzo silny, lecz obejmował centra akademickie i kampusy, a te – jak cała amerykańska lewica – z definicji opowiadały się przeciwko wojnie, więc żołnierki takie jak Rouenna nie miały publiczności do swoich zwierzeń. A przecież razem z całą Ameryką dźwigała narodowy wstyd wywołany agresją i porażką. Tyle że był to wstyd przeżywany z kobiecej perspektywy. Wojna zmieniła powieściową Rouennę, jak zmieniała prawdziwe pielęgniarki. Lecz musiały minąć dziesięciolecia, by odważono się opisywać i analizować taką zmianę.
Na dodatek Sigrid Nunez ma wielki dryg do pióra. Umie skrywać się za emocjami swoich bohaterek, choć na dobrą sprawę nie wiemy, jak bezimienna narratorka relacjonująca opowieść Rouenny ma się do pisarki. Każda interpretacja będzie tu na miejscu. Również ta, że autorka pozwala czytelnikom zajrzeć we własną duszę.


Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Sigrid Nunez urodziła się w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatką prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel. Wcześniej napisała siedem powieści i słynny memuar Sempre Susan: Wspomnienie o Susan Sontag, z której synem była związana w latach siedemdziesiątych.
Jej teksty ukazywały się między innymi w „ New York Timesie”, „The Paris Review” i „McSweeney’s”.
Po polsku Nunez „debiutowała” powieścią Przyjaciel w 2019 roku. Książka stała się nie tylko bestsellerem Pauzy praktycznie natychmiast po jej wydaniu, ale też jedną z najczęściej kupowanych i czytanych książek Pauzy z całego katalogu wydawniczego, nawet półtora roku po premierze.
Jesienią 2020 roku ukazała się najnowsza powieść autorki Pełnia miłości. Książka miała premierę niemalże w tym samym czasie w U.S.A. i w Polsce. W październiku 2020 roku Nunez gościła (niestety tylko zdalnie) na Festiwalu Conrada.
W 2021 roku ukazała się wspomnieniowa książka Sempre Susan: wspomnienie o Susan Sontag.
Książki Sigrid Nunez przekłada z angielskiego dla Pauzy Dobromiła Jankowska.