Francuski przy kawie – recenzja książki „Pierwszy bandzior”
W Pierwszym bandziorze przeplata się wiele wydarzeń z naszego życia codziennego. Autorka książki w świetny sposób pokazuje, że życie nie składa się z samych radosnych i szczęśliwych momentów. Te chwile w ludzkim życiu są pomieszane ze smutnymi i przygnębiającymi wydarzeniami. Gdy Clee zachodzi w ciąże prawdziwi rodzice odwracają się od niej, a Clee pomimo, że czyniła jej wiele zła pomogła jej przejść ten trudny dla niej okres. Clee od początku twierdziła, że odda dziecko do adopcji, że nie poradzi sobie z jego wychowaniem. Jednakże w szpitalu po urodzeniu chłopczyka kobiety zaczynają odczuwać do siebie nawzajem uczucie. Pod wpływem ich miłości Clee decyduje się w ostatniej chwili na to, że chłopczyk zostaje z nią.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (Pasujesz tu najlepiej) (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.
Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazała się po polsku, w lutym 2018 roku – była drugą książką wydaną przez Pauzę. Pasujesz tu najlepiej ukazało się w na początku 2019 roku, zaś najnowsza, nominowana do najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award powieść Na czworakach ukazała się we wrześniu 2024 roku, kilka miesięcy po premierze w USA.
Zdjęcie autorki:
Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images