fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

Koczowniczka o książce „Brud”

„Brud” to książka bardzo dobrze napisana, niebanalna, ale jednocześnie ponura i duszna. David Vann nie wprowadza żadnych postaci oprócz Galena i członków jego rodziny, poza tym opisuje wyłącznie złe rzeczy – kazirodztwo, nienawiść, niszczenie. Najmocniejszym punktem powieści jest kreacja głównego bohatera. Autor przekonująco pokazuje, jak działa umysł takiego „filozofa” i jak obojętni na cierpienie innych stają się ludzie opętani jakąś ideą. Przy tym można wyczuć, że gdyby Galen miał bardziej troskliwą matkę i gdyby w odpowiednim czasie dostał pieniądze na studia, byłby nieco dziwnym, ale w gruncie rzeczy niegroźnym chłopcem. Wyraźnie widać, że jego skłonność do filozofowania nasila się, kiedy czuje się zdradzony czy zagrożony, a medytacje to nic innego jak forma ucieczki od zbyt przytłaczającej rzeczywistości.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.

W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top