Co musi zrobić wielokrotny potencjalny zabójca, żeby go wcześniej zauważono? – recenzja książki „Ostatni dzień na Ziemi”
Ale tak naprawdę „Ostatni dzień na Ziemi” to nie jest stricte reportaż z tych zdarzeń. To nie jest książka pokroju „Columbine”, które pojawiło się na polskim rynku w zeszłym roku. Vann pokusił się o stworzenie dokładnego studium przypadku zabójcy. Poznajemy historię Steve’a od samego początku, gdy jako dziecko poczuł się odrzucony przez rówieśników, co doprowadziło do szeregu tragicznych wydarzeń i prób samobójczych. Dowiadujemy się o tym, jak leki, które musiał przyjmować, by zachować psychiczną równowagę, jednocześnie utrudniały mu wpasowanie się w sztywne ramy oczekiwań społeczeństwa, i jak nigdzie nie mógł znaleźć sobie miejsca.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.
W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.
Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.
Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja