Książka tygodnia: Sigrid Nunez, „Dla Rouenny” – recenzja w Vogue
Zważmy – Nunez pisze o czasach, gdy wojnę uważano za wyłączną domenę mężczyzn, do której kobiety nie miały dostępu; pielęgniarki stanowiły niechciany wyjątek od reguły. Nie było kobiet pilotek F-16, operatorek dronów, a nawet żołnierek jednostek specjalnych. Co prawda ruch feministyczny był już bardzo silny, lecz obejmował centra akademickie i kampusy, a te – jak cała amerykańska lewica – z definicji opowiadały się przeciwko wojnie, więc żołnierki takie jak Rouenna nie miały publiczności do swoich zwierzeń. A przecież razem z całą Ameryką dźwigała narodowy wstyd wywołany agresją i porażką. Tyle że był to wstyd przeżywany z kobiecej perspektywy. Wojna zmieniła powieściową Rouennę, jak zmieniała prawdziwe pielęgniarki. Lecz musiały minąć dziesięciolecia, by odważono się opisywać i analizować taką zmianę.
Na dodatek Sigrid Nunez ma wielki dryg do pióra. Umie skrywać się za emocjami swoich bohaterek, choć na dobrą sprawę nie wiemy, jak bezimienna narratorka relacjonująca opowieść Rouenny ma się do pisarki. Każda interpretacja będzie tu na miejscu. Również ta, że autorka pozwala czytelnikom zajrzeć we własną duszę.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Sigrid Nunez urodziła się w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatką prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, która w 2019 roku trafiła do rąk polskich czytelników i szybko stała się bestsellerem, a Nunez – jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych autorek Wydawnictwa Pauza. Kolejna książka pisarki, Pełnia miłości, ukazała się w Polsce w 2020 roku, równocześnie z wydaniem amerykańskim. Wcześniej autorka napisała sześć powieści, w tym wydaną po polsku w 2022 roku Dla Rouenny i esej biograficzny Sempre Susan: Wspomnienie o Susan Sontag (polskie wydanie z 2021 roku). Jej inne teksty literackie były publikowane między innymi w „New York Timesie”, „Harper’s”, „The Paris Review” i „McSweeney’s”. Poza twórczością pisarską Nunez zajmuje się również pracą akademicką. Słabsi to najnowsza powieść Nunez, która swoją amerykańską premierę miała w listopadzie 2023 roku.
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja