Dzięki niej czytamy superautorów – wywiad z tłumaczką Dobromiłą Jankowską
Dobromiła Jankowska jest najbardziej znaną i cenioną wrocławską tłumaczką, która przekłada dla polskich czytelników literaturę anglojęzyczną. Pasjonatka amerykańskiej prozy, dla której ten sezon jest wyjątkowy. Ukazało się ostatnio aż osiem książek, które tłumaczyła. Zobaczcie, dlaczego warto je przeczytać.
Magdalena Talik, Wrocław.pl, Biuletyn nr 21 (182) [Pobierz PDF]
Podaj dalej
Książki Pauzy wspomniane w wywiadzie
Promocja
Promocja
Promocja
Autorzy Pauzy, o których mowa w wywiadzie
O AUTORZE
Anna Hogeland pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest psychoterapeutką i prowadzi własną praktykę. Absolwentka Smith College School of Social Work oraz University of California w Irvine, mieszka w Vermoncie. Długa odpowiedź to jej debiut literacki.
O AUTORZE
Yiyun Li urodziła się w 1972 roku w Pekinie jako córka nauczycielki i fizyka jądrowego, a w 1996 wyjechała do Stanów Zjednoczonych i pisze po angielsku. Jest autorką zbiorów opowiadań Tysiąc lat dobrych modlitw (nagrodzonego Frank O’Connor International Short Story Award, Hemingway Foundation/PEN Award, Guardian First Book Award i California Book Award za debiut) i Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna, a także powieści Włóczędzy oraz Łaskawszy niż samotność. W 2017 roku ukazała się autobiograficzna książka Dear Friend, from My Life I Write to You in Your Life. Za Where Reasons End otrzymała w 2020 PEN/Jean Stein Book Award. Zaliczona przez magazyny „Granta” i „The New Yorker” do grona najlepszych młodych pisarzy amerykańskich, nazywana głosem pokolenia publikowała w wielu periodykach – m.in. w „The Paris Review” czy „The Gettysburg Review”, jest również redaktorką magazynu „A Public Space”. Stypendystka Lannan Foundation, MacArthur Foundation, Whiting Foundation i Guggenheim Fellowship. Wykłada na Uniwersytecie Princeton. W 2023 roku Yiyun „debiutuje” jako autorka Pauzy powieścią Czy muszę odchodzić?.
O AUTORZE
Dantiel W. Moniz za opowiadania, które drukowano w amerykańskich czasopismach i zamieszczano na portalach literackich, takich jak McSweeney’s, Tin House czy The Yale Review, otrzymała już kilka znaczących nagród literackich, między innymi Pushcart Prize. Mleko krew żar to debiutancki zbiór, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych wiosną 2018 roku. Moniz mieszka w północnej części Florydy, gdzie osadzona jest akcja opowiadań.
O AUTORZE
David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.
W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.
Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.
Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de
O AUTORZE
Sigrid Nunez urodziła się w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatką prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, która w 2019 roku trafiła do rąk polskich czytelników i szybko stała się bestsellerem, a Nunez – jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych autorek Wydawnictwa Pauza. Kolejna książka pisarki, Pełnia miłości, ukazała się w Polsce w 2020 roku, równocześnie z wydaniem amerykańskim. Wcześniej autorka napisała sześć powieści, w tym wydaną po polsku w 2022 roku Dla Rouenny i esej biograficzny Sempre Susan: Wspomnienie o Susan Sontag (polskie wydanie z 2021 roku). Jej inne teksty literackie były publikowane między innymi w „New York Timesie”, „Harper’s”, „The Paris Review” i „McSweeney’s”. Poza twórczością pisarską Nunez zajmuje się również pracą akademicką. Słabsi to najnowsza powieść Nunez, która swoją amerykańską premierę miała w listopadzie 2023 roku.
O AUTORZE
Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę.
W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award.
Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.