W Drodze o książce „Ostatni dzień na Ziemi”
Czy żałoba po samobójcy w czasach nam współczesnych jest czymś zupełnie normalnym? A co zrobić po śmierci samobójcy, który przed desperackim atakiem na samego siebie odebrał życie kilku przypadkowym osobom i kilkanaście zranił? Czy wolno nam przeżywać żałobę?
To zaledwie jedno z wielu fundamentalnych pytań, jakie stawia w swojej książce Ostatni dzień na Ziemi amerykański pisarz David Vann. Tworzący na co dzień raczej fikcję literacką, choć w nawiązaniu do rzeczywistości, tym razem Vann oddał w ręce czytelników znakomitą, świetnie skonstruowaną i napisaną książkę reporterską. Nie jest to lektura lekka, bo nie może taka być, gdyż autor podejmuje temat masowych zabójstw na amerykańskich kampusach uniwersyteckich. Pisze o tym, skupiając się na jednym konkretnym przypadku – za to (a może raczej dzięki temu) drąży temat tak głęboko, jak potrafią to robić tylko najlepsi reporterzy. Czytanie Ostatniego dnia na Ziemi chwilami boli, a jednocześnie niesamowicie wciąga.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.
W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.
Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.
Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja