Recenzja książki „Fuga” – Moodaily
Groff ma niezwykły talent do układania zdań, które rozdzierają serce. Intrygujących, precyzyjnych fraz, których siła kryje się nie w czytanych kolejno słowach, a w uczuciach, jakie wywołują. W jej historiach często nie dzieje się nic szczególnego, a jednocześnie wydarza się wszystko. Niezależnie, czy pisze o dziennikarce uciekającej z ogarniętego wojną Paryża, chorej na polio pływaczce, starszej kobiecie wspominającej młodzieńczą fascynację argentyńskim playboyem, prawniczce na urlopie macierzyńskim, która zapisuje się na kurs poezji, czy nastolatce patrzącej na to, jak w jej rodzinnym mieście wybucha skandal, potrafi subtelnie odsłonić tę samą rozpadlinę, zajrzeć do najmiększych, a często i najciemniejszych zakamarków umysłu, tych miejsc, o których zapominamy na co dzień, by po prostu przeżyć; potrafi zajrzeć w epicentrum nieustającej kobiecej pandemii fugi.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę.
W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award.
Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.