„Siedzi we mnie ta książka i wyjść ze mnie nie może. Wydawnictwo Pauza wie, jak zapisać się w pamięci czytelnika. Kolejny raz pozostawiono mnie z refleksją, którą muszę się podzielić. By mniej bolało. Tego szukam w powieściach – rozszerzenia perspektywy, zdobywania wiedzy na temat tych światów, których jeszcze nie dotknęłam. Rozciąganie umysłu boli niemal fizycznie, jak rozciąganie mięśni. Lecz tego właśnie oczekuję po literaturze współczesnej. Przeżywania historii, które nie stały się moim udziałem. Katharsis – oczyszczenia z emocji, które wydobywam z podświadomości. Które jakiś człowiek, gdzieś na drugim końcu świata, z innym spojrzeniem, inną historią życia i przy pomocy talentu – przekazał na kartach książki.”
Pełnia Małgosi Żebrowskiej o Tirzie
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Arnon Grunberg pochodzi z Amsterdamu, mieszka w Nowym Jorku. Jest uważany za jednego z najlepszych i najciekawszych współczesnych pisarzy niderlandzkich. To również znany publicysta komentujący wydarzenia współczesnego świata. W 2009 roku otrzymał Constantijn Huygens Prize za całokształt twórczości. Po polsku ukazały się dotąd dwie książki Grunberga, w tym w 2018 roku w Pauzie powieść Tirza, najbardziej znana książka Grunberga, uhonorowana wieloma nagrodami, między innymi: holenderską Libris i belgijską Złotą Sową. Została przetłumaczona na 21 języków. W 2010 roku holenderskie środowisko literackie uznało Tirzę w badaniach tygodnika „De Groene Amsterdammer” za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku. W 2019 roku autor odwiedził Warszawę na zaproszenie Big Book Festival, a w 2021 roku adaptacja powieści trafiła na deski Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
W 2021 ukazali się Psychiatrzy i masażyści – zbiór tekstów, które powstawały od grudnia 2009 do czerwca 2020 roku, z motywem przewodnim: nieustraszonym poszukiwaniem człowieka – uwikłanego w wojnę, w drodze na wakacje, znajdującego się na progu załamania psychicznego. Grunberg pisze, by przekroczyć samego siebie, wyjść poza własną strefę komfortu, odnaleźć prawdę i poznać prawdziwy świat na jego peryferiach, często ryzykując życiem w trakcie swych eskapad.