Bohman bardzo ciekawie planuje swoją opowieść nie tylko kompozycyjnie, proponując dwugłos na temat częściowo tych samych wydarzeń, ale i ideowo. Mamy bowiem do czynienia z historią-metaforą, bardzo uniwersalną w swoim wydźwięku, a jednocześnie mocno opowiadającą się po stronie tej literatury, która nigdy nie jest tylko towarem. W pewnym więc sensie otrzymujemy opowieść, która z jednej strony dokumentuje przemijanie idei, wartości, znaczeń, z drugiej kładzie nacisk na to, że są rzeczy, które w sztuce tak naprawdę nigdy nie odchodzą do lamusa. Dowodem przetrwania może być sztafeta pokoleń, bo opowieść o nieoczywistej relacji doświadczonego i starszego redaktora w cenionym wydawnictwie z młodą, stawiającą pierwsze kroki, ale utalentowaną stażystką, potem też redaktorką, może posłużyć jako dowód na to, że dobra literatura wbrew wszystkiemu i pomimo wszystko zawsze się odrodzi. Tym, co wyjątkowo mocno uderza w tej opowieści, jest samotność bohaterów. Choć funkcjonują w świecie skoncentrowanym na literaturze, pracują w wydawnictwie, rozmawiają na co dzień z pisarzami, uczestniczą w galach, odnotowują nominacje do nagród i pozytywne recenzje, to tak naprawdę coraz częściej są przytłoczeni faktem zmian zachodzących w świecie wydawniczym i prowadzących do znaczącego przesunięcia od jakości do zysku. Historia opowiedziana przez Bohman ma w sobie coś nostalgicznego, ale blisko jej również do manifestu. Świadomość nieuchronności zmian współegzystuje tutaj z niesłabnącym przekonaniem, że to o dobrą literaturę warto walczyć, a nie o korzystnie wypełnione tabelki w Excelu. Bardzo dobre!
Bernadetta Darska
Nieuchronność przemijania (Theresee Bohman, „Andromeda”) – Blog Bernadetty Darskiej
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Therese Bohman to znana i ceniona pisarka szwedzka. Jest autorką czterech powieści, z których każda wzbudziła uznanie krytyków literackich w kraju autorki i za granicą. W 2016 roku jej trzecia powieść, O zmierzchu, otrzymała nominację do Nagrody Augusta, najbardziej prestiżowej szwedzkiej nagrody literackiej.
W Polsce książki Therese Bohman ukazują się w odwrotnej kolejności niż w oryginale: najpierw w styczniu 2019 roku do rąk czytelników trafiła najnowsza powieść O zmierzchu, jako druga wydana została Ta druga (kwiecień 2020), zaś w marcu 2021 roku ukazał się debiut autorki Utonęła.
W marcu 2023 roku, zaledwie kilka miesięcy po szwedzkiej premierze, do rąk polskich czytelników trafia najnowsza powieść autorki, Andromeda.
Latem 2019 roku Therese Bohman gościła w Warszawie na festiwalu literackim Big Book Festival.
Wszystkie książki Therese Bohman ze szwedzkiego przełożyła Justyna Czechowska.
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja