fbpx

Newsweek - wywiad z Davidem Vannem o „Komodo”

„Chciałem pokazać czytelnikom wszystkie piękne miejsca do nurkowania by potem doprowadzić do rodzinnego spięcia, które ociera się o katastrofę. (…) Przede wszystkim chciałem zrozumieć coś, co wydarzyło się między mną a siostrą. Jako dzieci żyliśmy w przyjaźni, ale po latach coś między nami pękło. (…) książka trafiła już do czytelników w kilku krajach, w tym w Polsce, ale staram się zachować to w tajemnicy przed rodziną. Nie umieściłem informacji o Komodo na swojej stronie internetowej. Boję się, że w tym stanie siostra nie będzie mogła przyjąć tej książki, jak należy, że odczyta z niej tylko to, co złe. (…) Ponadto głęboko wierzę, że literatura jest w stanie wypalić zło, które zalega w rodzinie. (…) Wierzę, że w sztuce - a jest tak od czasów tragedii antycznej - na końcu dramatu jest oczyszczenie.”

- David Vann w rozmowie z Aleksandrem Hudzikiem dla „Newsweeka”
IMG 1166 1
IMG 1167 1
IMG 1165 1

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.

W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 44,90 
e-book: 39,90 
Scroll to Top