fbpx

Mniej niż 100 słów o Legendzie o samobójstwie

W dużej części autobiograficzna i autoterapeutyczna powieść Vanna to prosta w formie, pozornie oszczędna w emocjach, a jednak głęboko przejmująca opowieść chłopca, którego ojciec postanowił zakończyć swoje życie. Legenda o samobójstwie to zbiór literackich refleksji, w których miesza się tęsknota, miłość, wyrzuty sumienia i gniew, słowem wszystkie skrajne uczucia bulgoczące w większości rodzinnych kotłów. Choć pisarzowi nie zawsze udaje się utrzymać równe tempo, większość opowiadań nie zawodzi, na szczególne zaś wyróżnienie zasługuje Wyspa Sukkwan, najpełniej i najgłębiej penetrując ambiwalencję synowskich uczuć. Vann oszczędza czytelnikom taniego sentymentalizmu, a jego dzieło mocno inspirowane twórczością m.in. Tobiasa Wolffa stanowi bardzo solidną, „męską” literaturę.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.

W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top