fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

Lubimy Czytać o „Ostatnie stadium” - oficjalna recenzja

„Uwielbiamy narzekać i wymagać, ale niekoniecznie pracować i cieszyć się z tego, co mamy. Przecież tak jest łatwiej, nie wymaga to żadnego zaangażowania. W ten sposób tłumaczymy sobie otaczający nas świat i wskazujemy, że problem leży poza nami. Tak jest wygodniej. Tym samym zarażamy taką postawą kolejne pokolenia, co prowadzi do coraz większej degrengolady. Nie rozumiem takiego zachowania i się z nim nie zgadzam. Podobnie jak główna bohaterka Ostatniego stadium – pięćdziesięcioletnia Elin. (…) Lykke w Ostatnim stadium nie tylko prezentuje przebieg romansu bohaterki, ale i snuje rozważania nad kondycją współczesnej Norwegii. (…) Autorka zwraca również uwagę na totalną apatię Elin. Póki coś ją napędza, zdaje się funkcjonować na najwyższych obrotach. Jednakże spłata kredytu i odchowanie dzieci sprawiają, że popada w alkoholizm i marazm. Dopiero romans pobudza krew w żyłach. Pojawiają się adrenalina, dawno uśpione uczucia i wspomnienie młodszej wersji siebie. Ten dreszczyk emocji uzależnia i ostatecznie nie prowadzi do niczego dobrego. Ostatnie stadium to powieść nierówna, ale godna polecenia. Autorka jest momentami bezlitosna i sarkastyczna, dzięki czemu jej uwagi są naprawdę interesujące. I chociaż według mnie Elin nie jest postacią, którą polubicie, to zapewniam was, że nie raz się z nią zgodzicie. Gdyż poruszane przez nią problemy tak naprawdę dotyczą każdego z nas.

 - Michał Wnuk, „Lubimy Czytać”

[et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2021/07/Zrzut-ekranu-2021-07-30-o-18.12.05.png” title_text=„Zrzut ekranu 2021-07-30 o 18.12.05” url=„https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/16099/wieczne-niezadowolenie” url_new_window=„on” align=„center” align_tablet=„center” align_phone=”” align_last_edited=„on|desktop” _builder_version=„4.9.7” hover_enabled=„0” sticky_enabled=„0”][/et_pb_image][et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2021/07/Zrzut-ekranu-2021-07-30-o-18.12.11.png” title_text=„Zrzut ekranu 2021-07-30 o 18.12.11” url=„https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/16099/wieczne-niezadowolenie” url_new_window=„on” _builder_version=„4.9.7” _module_preset=„default” hover_enabled=„0” sticky_enabled=„0”][/et_pb_image]

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Nina Lykke [Agnete Brun]

O AUTORZE

Nina Lykke zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze literackiej okazała się trzecia książka, Nie, po prostu nie (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych).

Kolejna powieść Lykke Ostatnie stadium zdobyła w 2019 roku najważniejszą norweską nagrodę literacką, Bragenprisen, została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Prawa do tego tytułu zostały sprzedane do osiemnastu krajów – polskie wydanie jest jednym z pierwszych.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

audiobook: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top