„Opowiadania Vanna, na które składa się książka, to studium nad tym, co pozostaje. Próbą odpowiedzenia sobie na pytania, które odbijają się echem w głowach nadal żyjących. To opowieść o tym, że być może widzieliśmy nadchodzącą tragedię, nawet, jeśli byliśmy mali. To przerażająca, przewiercająca człowieka historia, trudna do zgryzienia, jak orzechy, które znajdywałam w warsztacie mojego dziadka z poprzedniego sezonu. To cień wszystkich rozmów, które przeprowadzałam z mniej lub bardziej bliskimi osobami o tym czy samobójca jest wielkim tchórzem czy najbardziej odważnym człowiekiem jakiego znamy. To ten szereg pytań: jak, po co, dlaczego. Czy to pokłosie udręki, nasza nieuwaga, wewnętrzny stan ducha, który był znany tylko tej jednej osobie. Jak, po co, dlaczego? (…) Piekna proza, której nie zabija stylistyka ani masa ozdobników. Bardzo mocne wejście na rynek Wydawnictwa Pauza.”
Literacka Kavka o „Legenda o samobójstwie”
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.
W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.
Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.
Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de