fbpx

Książki są niebezpieczne – recenzja książki „Pierwszy bandzior”

O czym pisze July? Według Kurkiewicza o prawie kobiet do stosowania fizycznej przemocy, o obyczajach współczesnej wielkomiejskiej klasy średniej, o lesbijskiej love story, o poszukiwaniu miłości, o wszystkim, co najgorsze we współczesnej kulturze. Zgoda. July zdaje się iść śladem swojej niebywałej kreatywności i nieokiełznanej wyobraźni. Nie prowokuje, raczej rzuca wyzwanie czytelnikowi. Żadnych ideologii. Testuje granice, które chcą być testowane, unika banału, ale jej siłą jest też nader sprawne posługiwanie się słowem. Dominuje wspaniały humor, począwszy od mnożących się dziwactw tytułowej bohaterki, poprzez japońskie zasady panujące w firmie, recepcjonistkę – psychoterapeutkę, aż po sikania za parawanem na korytarzu. A pod powierzchnią komedii, egzystują świetnie skonstruowani bohaterowie, dryfujący w swojej przerażającej samotności. Całość czyta się fantastycznie.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Miranda July small

O AUTORZE

Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (Pasujesz tu najlepiej) (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.

Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazała się po polsku, w lutym 2018 roku – była drugą książką wydaną przez Pauzę. Pasujesz tu najlepiej ukazało się w na początku 2019 roku, zaś najnowsza, nominowana do najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award powieść Na czworakach ukazała się we wrześniu 2024 roku, kilka miesięcy po premierze w USA.

Zdjęcie autorki:
Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

audiobook: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top