fbpx

Zobacz nowości: Miałam tak wiele

Wydawnictwo
Pauza

Książka inna, niż możesz się spodziewać – recenzja książki „Przyjaciel”

Z książki bije niezwykła erudycja. Krótkie zdania mają swoje właściwe miejsce, są przemyślane. Żadne z nich nie jest dziełem przypadku. Świetnie dobrane cytaty pogłębiają temat. To bez wątpienia tytuł, który usatysfakcjonuje tych, którzy lubią podczas czytania się wysilić, otrzymać intelektualnie coś więcej, niż tylko błogie oderwanie od rzeczywistości.

Wiele jest głosów, że książka jest przekombinowana, przeintelektualizowana, sztucznie napompowana. Rzeczywiście, można mieć taki jej odbiór. Ale tylu ilu jest krytyków, tyle jest głosów zachwytu. Nie jest to bowiem książka dla każdego. Myślę, że zainteresuje tych, którzy piszą lub chcą pisać. Tych, którzy celowo sięgają po literaturę wymagającą i tych, którzy traktują przyjaźń ze zwierzętami jako coś głębszego niż relację uprzyjemniającą życie.

Moja ocena: 7/10

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Nunez_Sigrid, © 2018 Nancy Crampton-ok

O AUTORZE

Sigrid Nunez urodziła się w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatką prestiżowej National Book Award z 2018 roku za powieść Przyjaciel, która w 2019 roku trafiła do rąk polskich czytelników i szybko stała się bestsellerem, a Nunez – jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych autorek Wydawnictwa Pauza. Kolejna książka pisarki, Pełnia miłości, ukazała się w Polsce w 2020 roku, równocześnie z wydaniem amerykańskim. Wcześniej autorka napisała sześć powieści, w tym wydaną po polsku w 2022 roku Dla Rouenny i esej biograficzny Sempre Susan: Wspomnienie o Susan Sontag (polskie wydanie z 2021 roku). Jej inne teksty literackie były publikowane między innymi w „New York Timesie”, „Harper’s”, „The Paris Review” i „McSweeney’s”. Poza twórczością pisarską Nunez zajmuje się również pracą akademicką. Słabsi to najnowsza powieść Nunez, która swoją amerykańską premierę miała w listopadzie 2023 roku.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Scroll to Top