
Kruchość tożsamości (A. Ravatn, Goście) – recenzja na blogu Bernadetty Darskiej
Kiedy kłamstwo przestaje być niewinną grą, zabawą i staje się przejawem kompleksów? Kto z kim toczy tutaj grę? Z którymi osobami wiążą się takie wyznaczniki prestiżu, które można uznać za trwałe i obiektywnie cenione? Kto kogo w tej grze upokarza? Ile prawdy jest w byciu kimś innym i czy pełniona rola determinuje nasze zachowanie? Czy izolacja, w której wakacyjnie funkcjonują bohaterowie, dodaje im odwagi czy może intensyfikuje tchórzostwo? Czy dzieją się właśnie rzeczy błahe, mało istotne, czy może fundamentalne, zmieniające to wszystko, co jeszcze może się wydarzyć po powrocie? Te i inne pytania towarzyszą lekturze tej bardzo ciekawej powieści. Warto!

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Agnes Ravatn jest norweską powieściopisarką i dziennikarką, publikuje między innymi w gazecie „Dag og Tid”. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią Veke 53, a następnie pojawiły się trzy doskonale przyjęte zbiory esejów (Stillstand, Folkelesnad i Operasjon sjølvdisiplin), za które otrzymała najważniejsze norweskie nagrody literackie.
W 2013 roku ukazała się powieść Fugletribunalet, przełożona na siedemnaście języków, zaadaptowana na sztukę teatralną oraz na film, a także nominowana do International Dublin Literary Award 2018 i wyróżniona English PEN Award. Po przeprowadzce do zachodniej Norwegii Ravatn napisała w roku 2017 autobiograficzną książkę Verda er ein skandale. Dwa lata później ukazał się thriller psychologiczny Dei sju dørene, nagrodzony między innymi CWA International Dagger.
Goście to najnowsza powieść Ravatn, nominowana do Bokhandlerprisen za rok 2022.