fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

JagBuk o Naszym chłopaku

(…) Nie wiem czemu czytałam tę książkę w taki sposób, ale od pierwszej litery czekałam na cios- tak to jest napisane, i nie myliłam się. Cios przychodzi jeden po drugim, bo chociaż to oszczędnie napisana proza-kipi emocjami.

W rozmowie Michała Nogasia zamieszczonej w magazynie Książki autor mówi, że w ‚Naszym chłopaku’ chciał odnaleźć piękno braterskiego związku: ‚(…) chciałem pokazać, jak toksyczna można być męskość. Przemoc może mieć nieodparty urok dla kogoś, kto jest słabym, nieudolnym ojcem.

A dla synów, którzy są jej poddawani, urzekająca może być zdrada- zdrada, której bohaterowie dopuszczają się wobec matki.’

Magariel fotografuje słowami scenki rzeczywistości, która rozgrywa się miedzy dwójką braci i ojcem. To migawki, ujęcia, które czytelnik skleja w dosyć przerażającą całość. Bo ojciec chłopców to paskudny, słaby typ, mainipulator, a zarazem głęboko popękany człowiek, który zwyczajnie nie radzi sobie z własnymi słabościami, mały i uciekający się do przemocy.

Przemoc zawsze jest zła, ale posiada wiele wymiarów, odcieni. Magariel radzi sobie świetnie malując wszystkie, zarówno te, które ranią ciało, jaki i emocjonalne, czasem nawet bardziej bolesne razy.

Jeśli potrzebujemy lekturowej osłody świata- ‚Nasz chłopak’ będzie raczej gorzką pigułką, bo opowiada historię całkowitego psychopaty- chociaż sam autor twierdzi, że nawet’ z ciemności może wyłonić się piękno. Trzeba tylko umieć je opisać.’ (…)

- JagBuk

[et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2018/07/Zrzut-ekranu-2018-07-31-o-20.01.24.png” url=„https://www.facebook.com/JagBuk/photos/a.340416049486493.1073741828.340405866154178/843077322553694/?type=3&theater” url_new_window=„on” align=„center” _builder_version=„3.2.2”][/et_pb_image]

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Daniel Magariel small

O AUTORZE

Daniel Magariel pochodzi z Kansas City. Studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie Columbia, a tytuł magistra sztuk pięknych uzyskał na Syracuse University, gdzie był stypendystą Cornelii Carhart. W dzieciństwie często się przeprowadzał, mieszkał w wielu stanach w U.S.A., obecnie osiadł z żoną w Nowym Jorku. Od kilku lat publikował w pismach literackich, m.in. „Granta”, „Lit Hub”, „Salt Hill Journal”, „Stop Smiling Magazine” i „Issue Magazine”. „Nasz chłopak”, który zyskał uznanie krytyki w U.S.A. i w Wielkiej Brytanii, to jego debiutancka powieść. Prawa do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów – przed polskim wydaniem, książka ukazała się po włosku, niemiecku, grecku.

Zdjęcie autora Copyright © Lucas Flores Piran

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 34,90 
e-book: 29,90 
Scroll to Top