fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

Goingapp.pl o „Mleko krew żar”

Pierwsze opowiadanie w zbiorze jest szalenie ciekawe pod tym kątem. Dwie dziewczynki przyjaźnią się ze sobą, stale flirtując ze śmiercią. Gdy jednej z nich zabraknie, ta druga dalej o niej myśli, nawet w dorosłym życiu.

To coś, co starałam się oddać w książce. Sama dorastałam w latach 90. Panowało wtedy bardzo silne przekonanie, czym jest bycie dziewczynką. W teorii miało to być coś lekkiego, słodkiego, z falbankami. To, czego w rzeczywistości doświadczyłam, było dużo bardziej mroczne. Pamiętam, że wszyscy mnie w kółko przestrzegali: ktoś może zrobić Ci krzywdę, porwać Cię, może wydarzyć się to czy tamto. Okazywało się, że wiele rzeczy jest moją odpowiedzialnością, chociaż przecież byłam dzieckiem! Tak samo z okresem – to coś bardzo fizycznego, poruszającego. Chciałam pokazać te trudniejsze rzeczy.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Dantiel Moniz - photo credit Marissa Pilolli

O AUTORZE

Dantiel W. Moniz za opowiadania, które drukowano w amerykańskich czasopismach i zamieszczano na portalach literackich, takich jak McSweeney’s, Tin House czy The Yale Review, otrzymała już kilka znaczących nagród literackich, między innymi Pushcart Prize. Mleko krew żar to debiutancki zbiór, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych wiosną 2018 roku. Moniz mieszka w północnej części Florydy, gdzie osadzona jest akcja opowiadań.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 44,90 
e-book: 39,90 
Scroll to Top