fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

CzytanieToPrzygoda.pl o książce „Tirza”

Co Grunberg pisze o współczesnej rodzinie? Ja ciebie też? On kocha ją, a ona jego nie lub odwrotnie? Nie. On jej nigdy nie kochał, ale chciał mieć reprezentacyjną żonę, a ona od zawsze nim pogardzała i wracała do niego, kiedy brakowało alternatywy. Autor nie pyta o sens takiego związku. Wwierca się w relacje panujące pomiędzy powieściowymi protagonistami, przenicowuje je na wylot, wywraca na lewą stronę i wywleka na wierzch to, co w tak zwanej porządnej rodzinie nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennego. Obnaża to całkowicie, aż do obrzydzenia. Pokazuje człowieka pełnego zazdrości i nienawiści, żądzy upokarzania oraz chęci ośmieszenia, egoizm i zaborczość. Wszystko przykryte płaszczem hipokryzji. Jak przerwać ten zaklęty krąg? Przyjrzyjmy się uważnie głównemu bohaterowi
i sposobowi, w jaki sobie z tym poradził.

Tirza nie jest dla każdego. Nie porusza nowego tematu. Nie słodzi. Nie bawi się w subtelności. Nie ma w niej miejsca dla eufemizmów. Nie jest krótka. Odrzuca i wciąga.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Arnon Grunberg small

O AUTORZE

Arnon Grunberg pochodzi z Amsterdamu, mieszka w Nowym Jorku. Jest uważany za jednego z najlepszych i najciekawszych współczesnych pisarzy niderlandzkich. To również znany publicysta komentujący wydarzenia współczesnego świata. W 2009 roku otrzymał Constantijn Huygens Prize za całokształt twórczości. Po polsku ukazały się dotąd dwie książki Grunberga, w tym w 2018 roku w Pauzie powieść Tirza, najbardziej znana książka Grunberga, uhonorowana wieloma nagrodami, między innymi: holenderską Libris i belgijską Złotą Sową. Została przetłumaczona na 21 języków. W 2010 roku holenderskie środowisko literackie uznało Tirzę w badaniach tygodnika „De Groene Amsterdammer” za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku. W 2019 roku autor odwiedził Warszawę na zaproszenie Big Book Festival, a w 2021 roku adaptacja powieści trafiła na deski Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

W 2021 ukazali się Psychiatrzy i masażyści – zbiór tekstów, które powstawały od grudnia 2009 do czerwca 2020 roku, z motywem przewodnim: nieustraszonym poszukiwaniem człowieka – uwikłanego w wojnę, w drodze na wakacje, znajdującego się na progu załamania psychicznego. Grunberg pisze, by przekroczyć samego siebie, wyjść poza własną strefę komfortu, odnaleźć prawdę i poznać prawdziwy świat na jego peryferiach, często ryzykując życiem w trakcie swych eskapad.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 49,90 
e-book: 39,90 
Scroll to Top