fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

CzytanieToPrzygoda.pl o książce „Brud”

Na szczęście ostatnia tercja powieści przywraca ją na oczekiwany poziom. Staram się wczuć w powoli narastające szaleństwo młodego człowieka, który od wspomnień przemocy ucieka w medytację, buddyzm, stopniowo utożsamiając się z tytułową postacią powieści Siddhartha Hessego. Po chwili traci poczucie rzeczywistości, a w coraz rzadszych przebłyskach świadomości racjonalizuje kroczenie drogą bez odwrotu.

Brud wciąga i przestrzega. Od powieści znakomitej dzieli go jednak nagła decyzja autora o podaniu czytelnikowi rozwiązania na talerzu kosztem zaufania jego inteligencji. Szkoda, ale i tak warto.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.

W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top