fbpx

Krytyka Polityczna o “Utonęła” – wywiad z Therese Bohman, autorką powieści

Rekomendacja

krytyka polityczna

o “Utonęła” – wywiad z Therese Bohman, autorką powieści

To prawda, a Szwedzi często zmieniają klasę społeczną lub miejsce zamieszkania. Sama pochodzę z klasy robotniczej. Mieszkałam wprawdzie w domku, w małej miejscowości, ale moi rodzice nie mieli wykształcenia. Potem zarówno ja, jak i moja siostra zdobyłyśmy wykształcenie i przeprowadziłyśmy się do dużego miasta. W Sztokholmie mieszka dziś bardzo niewielu sztokholmczyków od pokoleń. Niemal wszyscy są przyjezdni. Tacy ludzie są zawsze i wszędzie trochę obcy. Czują się niepewni w nowym środowisku, z początku nie znają obowiązujących kodów, nie wiedzą, o czym rozmawiać, ale jednocześnie stają się też trochę obcy w środowisku, które zostawili.

Mówią już inaczej i o innych rzeczach. To duża samotność. Jednocześnie jest to idealna pozycja dla pisarza, osoby, która gdziekolwiek się znajdzie, jest obserwatorem i nie do końca uczestniczy w tym, co dzieje się wokół.

– Therese Bohman w wywiadzie z Katarzyną Tubylewicz. Wywiad pochodzi z książki “Samotny jak Szwed?”  

 

Książka

Therese Bohman Utonęła

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

ArtPapier o “Utonęła”

Rekomendacja

art papier

o “Utonęła

“Powieść Utonęła dałoby się rozpatrywać jako naprawdę udany thriller (…) Szwedzka pisarka pomysłowo wykorzystuje pewien sztafaż, aby opowiedzieć historię o zniewoleniu współczesnych kobiet w toksycznych związkach, o znoszeniu przemocy rozgrywającej się za zamkniętymi drzwiami. Utonęła to najbrutalniejsza z jej książek. (…) W trzonach fabuł kolejnych książek szwedzkiej pisarki zawsze tkwi romans. To w pierwszej chwili może wzbudzić skojarzenia z banalną literaturą popularną. Tymczasem zdaje się, że Therese Bohman całkiem świadomie wychodzi od tego typu historii, aby ukazać dramat funkcjonowania kobiet we współczesnym społeczeństwie w obliczu wyznaczonych zakazów, nakazów czy rzekomych powinności. W rezultacie zamiast romansu – często tendencyjnego, schematycznego, pozbawionego głębi, zwieńczonego szczęśliwym zakończeniem – dostajemy mocną w swej aktualności literaturę psychologiczną. Literaturę psychologiczną najwyższej próby.”

– Michał Paweł Urbaniak, “ArtPapier”

 

Książka

Therese Bohman Utonęła

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Na miły book o “Utonęła” – podcast

Rekomendacja

na miły book

o “Utonęła” – PODCAST

Twórcy podcastu “Na miły book” dyskutują na temat książki Utonęła autorstwa Therese Bohman

Książka

Therese Bohman Utonęła

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Granice.pl o “Utonęła”

Rekomendacja

granice.pl

o “Utonęła

„Utonęła” to debiut Therese Bohman, chociaż w trakcie lektury trudno się tego domyślić. Powieść zaskakuje dojrzałością i złożonością. Portrety psychologiczne postaci zostały nakreślone z precyzją, z dbałością o każdy szczegół. Bohman sprawnie kreuje duszną atmosferę, skrywane emocje i niepozorne gesty. (…)Proza Bohman głęboko porusza, zapada w pamięć i zaskakuje. Trafnością obserwacji, umiejętnością oddawania emocji i ujmowania w słowa tego, co pozostaje niewypowiedziane. To piękna i intrygująca opowieść o ciemnej stronie człowieka i o tym, co kryje się w jego umyśle i duszy.

– “Granice.pl”

recenzja jest również dostępna na biblionetka.pl 

Książka

Therese Bohman Utonęła

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Nowalijki o “Utonęła”

Rekomendacja

nowalijki

o “Utonęła

“Od razu przyznam, że lektura tej powieści wprawdzie nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, ale i paradoksalnie uświadomiła, że podoba mi się taki styl opowieści, oparty na klimacie, gęstniejących, strona po stronie, relacjach między bohaterami i przykuwający do lektury subtelnie ukrytymi tropami interpretacyjnymi. Gra pozorów, jaką proponuje swoim czytelnikom Bohman sprawa, że fabuła i jej wydźwięk nie umyka czytelnikowi wraz z przeczytaniem ostatniej strony. (…) autorka zawarła w swojej fabule wszystko to, co ważne dla tej historii. Na swój sposób kompaktowa, powieść Therese Bohman porusza wiele ważnych tematów, do definiowania których wrażliwy odbiorca nie potrzebuje kilkuset stron tekstu. Utonęła pokazuje, że dobra literatura to literatura oszczędna w formie i bogata w przekazie.”

Tomasz Radochoński, “Nowalijki”

 

Książka

Therese Bohman Utonęła

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!