fbpx
Rekomendacja

Bookowski. Księgarnia w Zamku

o “Legendzie o samobójstwie”

(…) To jest książka o ucieczkach i, być może nie do końca przemyślanym, babraniu się w przeszłości. “Legenda o samobójstwie” to na przykład historia ojca (rozwód, pechowe biznesy, niestabilność emocjonalna), który proponuje swojemu trzynastoletniemu synowi roczny pobyt w drewnianej chacie gdzieś na wybrzeżu wyspy Sukkwan (Alaska). Dolatuje tam czasem samolot, ale poza tym – chmury, burze, lasy, niedźwiedzie, kozioł śnieżny i śnieg. Czy to będzie męska przygoda i zacieśnianie więzi, czy raczej mierzenie się z własnymi demonami i narażenie na niebezpieczeństwo własnego syna?

David Vann brzmi chwilami, jak Cormac McCarthy. Zresztą przyznaje się do fascynacji tym pisarzem. Przyznaje również, że napędem do napisania historii zawartych w “Legendzie…” było samobójstwo jego ojca. Wątki w opowiadaniach są fikcyjne, ale czasem oparte na faktach. “Legenda o samobójstwie” w przekładzie Dobromiły Jankowskiej, to pierwsza książka Vanna po polsku oraz pierwsza książka wydana przez Pauzę – wydawnictwo, które dopiero weszło na rynek. Vanna poleca Przemek Dębowski z Karakteru i to dlatego po niego sięgnęłam, serio. Według Przemka to jedna z czterech, przetłumaczonych w ostatnim czasie na język polski, książek z USA, po które warto sięgnąć. (…)

 

– Bookowski. Księgarnia w Zamku

Książka

David Vann
Legenda o samobójstwie

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!