Szczere Recenzje o książce „Lapvona”
Czysta radość czytania. Mimo wielu zastrzeżeń, bardzo polecam Lapvonę. Zapewniam, że nie często można się spotkać z tak zręcznym prowadzeniem narracji, inteligencją i kunsztem słowa. Tu nie ma słabych, nudnych momentów! Od pierwszego do ostatniego zdania jest to lektura przyciągająca wyobraźnię jak magnez, chwytająca za gardło i trzymająca w mocnym uścisku. Autorka po prostu wie jak pisać, by się dobrze czytało. Jednocześnie, mimo całej tej groteskowej obrzydliwości, tych gnijących trupów, wyziewów i oparów szaleństwa, ta książka przypomina nam, na czym polega magia literatury. Jeśli jesteście akurat na etapie czytelniczego wypalenia, jeśli zniechęcił was zalew nudnych, przegadanych, nijakich, miałkich i wtórnych tworów literaturopodobnych, to zapewniam, że Lapvona przywróci wam błysk w oku i zachęci by ze świeżym entuzjazmem wybrać się na czytelnicze łowy.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.
Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.
W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku…
W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.