fbpx

Czytelnia Osobista o „Tęsknota za innym światem”

„Ideę 14 opowiadań pomieszczonych w książce Tęsknota za innym światem najlepiej podsumowuje  tytuł. Amerykańska pisarka na wiele różnych sposobów zerka w kierunku tylekroć już obśmianego amerykańskiego snu i pokazuje jego rewers: smutnych, zakompleksionych, skrajnie naiwnych ludzi, którym wydaje się, że ich życie tak naprawdę dopiero się zacznie. Że już za chwilę wyciągną swój los na loterii i wszystko będzie inaczej. (…) Osobne słowo należy się też stylowi. Moshfegh nie jest typem pisarki, która dysponuje jakąś wyestetyzowaną, rozwlekłą frazą. Zamiast tego potrafi skomponować tekst jak dynamiczną całość, w której doskonale brzmią niespodziewane, rozładowujące napięcie kontrapunkty, kawałki napisane nad wyraz ostro, błyskotliwie, zabawnie. Udaje jej się w kilku zdaniach zabrzmieć „po swojemu”, zbudować klimat groteski przemieszanej z ironią, humorem i sentymentalizmem. (…) Ten sposób budowania postaci jest charakterystyczny. Pisarka daje nam wgląd w emocje i uczucia bohaterów, które często fundują nam wielką niewygodę. To w pewnym sensie wychodzenie ze strefy własnego komfortu – patrzenie na rzeczywistość z punktu widzenia kogoś, z kim nie chcielibyśmy mieć zapewne nic wspólnego.

- „Czytelnia Osobista”

Zrzut ekranu 2021-08-31 o 14.52.10

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Moshfegh - photo 2 - credit Krystal Griffiths-small

O AUTORZE

Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.

Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.

W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku

W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Promocja

książka: Original price was: 39,90 zł.Current price is: 39,90 zł. 23,94 
e-book: Original price was: 34,90 zł.Current price is: 34,90 zł. 20,94 
Scroll to Top