(…) Louis nie przedstawia nam oczywiście tylko makabrycznych i wstrząsających szczegółów tamtej nocy, ale poprzez detale kieruje naszą uwagę na wiele innych kwestii. Najważniejszą jest oczywiście pytanie, jak radzić sobie z traumą, jak żyć dalej (czyszczenie każdego elementu wyposażenia mieszkania, szorowanie ciała, a nawet zakrapianie nosa, by pozbyć się zapachu oprawcy, nic nie dają). Ponadto jest to niezwykle interesująca narracja o wolności, nie tylko tej młodzieńczej dotyczącej wyborów, ale i – a może przede wszystkim – od przemocy. Tę przemoc, w różnych jej odsłonach, widać wszędzie, nie tylko w mieszkaniu chłopaka, lecz również podczas składania zeznań na policji czy badania w szpitalu. Bohater jest na swój sposób ponad tym – nie chce zemsty, szuka raczej zrozumienia, racjonalnego wytłumaczenia tego, co się stało. Pokazuje dwóch młodych ludzi z nietypowym pochodzeniem, obcych w wielkim mieście – Paryżu, których potrzeba bliskości doprowadza do tragedii.
„Historia przemocy” jest narracją o konfrontacji z samym sobą po tak granicznym doświadczeniu, jakim jest w przemoc w najgorszych swoich odsłonach. Ta niewielkich rozmiarów książka ma ogromną moc poruszenia nas, wytrącenia z bezpiecznych dla nas opinii i sądów. Wyjątkowa lektura. (…)
Szuflada.net o Historii przemocy
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Édouard Louis pochodzi z północnej Francji. Koniec z Eddym, debiutancka powieść Louisa (po polsku ukazała się w 2019 roku), odniosła niebywały sukces: autor otrzymał pierwszą w życiu nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a książka sprzedała się we Francji w setkach tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał cztery kolejne, osnute na faktach powieści – wszystkie ukazały się w polskiej edycji w Wydawnictwie Pauza: w 2018 roku poznaliśmy Historię przemocy, następnie Kto zabił mojego ojca (w 2021 roku), Zmagania i metamorfozy kobiety (w 2022 roku) oraz najnowszą Zmianę, której francuska premiera pt. Changer: méthode odbyła się w 2021 roku, a teraz mamy przyjemność zaprezentować ten tekst polskiemu czytelnikowi. Édouard Louis odnosi coraz większe sukcesy, adaptacje jego książek trafiają na deski teatrów na całym świecie, a autor jest zapraszany do udziału w wielu dyskusjach dotyczących problemów społecznych, wykluczenia, a także osób LGBT+. Udziela się również politycznie, protestując przeciwko opresyjnym rządom, przemocy ze strony policji, rasizmowi.