Jednak pomiędzy słowami, niedokończonymi zdaniami, gdzieś pod powierzchnią banalnych wydarzeń czaił się mrok i niepokój, który nie pozwalał mi odłożyć książki na później. Gdy przebrnęłam przez początkowe strony i przyzwyczaiłam się do stylu McBride, otrzymałam szansę poznania dramatycznej historii, która całkowicie zmieniła postrzeganie „Pomniejszych wędrowców” i tym samym uplasowała tę książkę wśród najbardziej emocjonujących lektur mojego życia. […]
Małgorzata Żebrowska, Zupełnie inna opowieść
Przeszłość, przykryta wieloma nocami pełnymi przygodnego seksu, używek, ryzykownych zachowań przypomina o sobie, gdy bohaterowie mają największą szansę, by stworzyć dobrą, zdrową relację. Widzimy ich szamotaninę, widzimy jak bardzo boją się miłości i jak przekonani są, że na nią nie zasługują. Rodzi się w nas refleksja, że krzywdzący byli skrzywdzeni i że potrzeba nieludzkiej siły, by przerwać zaklęty krąg.
Serwis „Zupełnie inna opowieść” o książce „Pomniejsi wędrowcy”, Eimear McBride
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Eimear McBride urodziła się w Liverpoolu, jako trzylatka wyjechała z rodzicami do Irlandii, skąd pochodzili. Dzieciństwo spędziła na wyspie,
a w wieku siedemnastu lat przeprowadziła się do Londynu, gdzie zaczęła studia w The Drama Centre, choć ostatecznie nie została aktorką.
Pierwszą powieść, A Girl Is a Half-formed Thing, napisała w zaledwie sześć miesięcy, ale na jej publikację czekała aż dziewięć lat, do 2013 roku. Książkę nagrodzono między innymi Goldsmiths Prize, Desmond Elliott First Novel Award oraz Baileys Women’s Prize for Fiction. W 2016 roku opublikowano drugą powieść, Pomniejsi wędrowcy, (także nagrodzoną Goldsmiths Prize oraz James Tait Black Memorial Prize), zaś w 2020 roku trzecią, najnowszą powieść autorki, The Strange Hotel. Pomniejsi wędrowcy, w przekładzie Marii Zawadzkiej-Strączek, trafiają do rąk polskich czytelników wraz z esejem Coś nie tak. Kobiecość i wstręt, w przekładzie Agi Zano.