fbpx

Promocja trwa do 6 stycznia 2025 roku. Ze względu na remanent, wysyłki nie będą realizowane w dniach 2 i 3 stycznia 2025.
Zamówienia złożone pomiędzy 1 a 6 stycznia 2025 zostaną wysłane 7 stycznia 2025.

Onet.pl o „Koniec z Eddym” - wywiad z Édouardem Louis, autorem książki

„Status materialny wpływa na decyzje wokół nas. W Końcu z Eddy’m opisuję to na przykładzie mojego ojca, który był agresywny m.in. z powodu narastającego stresu o pracę, dom i pieniądze. Był w ciągłym niepokoju o to, czy będziemy mieli na jedzenie, czy będziemy mieli czym ogrzać dom. To bardzo wpływało na jego psychikę. (…) Przemoc tworzy przemoc. Nie mam złudzeń. Mój ojciec byłby lepszy dla mnie, gdyby nie zmagał się z ciągłym strachem z powodu braku pieniędzy. (…) trzeba przybliżać ludziom skutki nieustającej potrzeby ekskluzywności. Kiedy kończyłem Koniec z Eddy’m i szukałem wydawcy, słyszałem: „nie możemy tego opublikować. W tym kraju nikt nie zna takiego ubóstwa. To jest Francja”. Odpowiadałem: „ona właśnie taka jest”. Przeżyłem to już w dzieciństwie. (…) Chcę pokazywać ludzi i cierpienia powodowane agresją i kompleksem ubóstwa. To nie jest fikcja, bieda istnieje do dziś. To się dzieje! Kiedy byłem dzieckiem, często słyszałem, że jedynym ratunkiem dla ludzi biednych jest faszyzm. „Tylko oni potrafią troszczyć się o potrzebujących. Lewica już dawno o nas zapomniała”. Takie opinie słyszałem. Dziś uważam, że nie tylko lewica, ale artyści i media również, są odpowiedzialni za ukrywanie problemów biednych ludzi. Dlatego obserwujemy dziś na świecie skręt w prawą stronę. Brazylia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Prawicowe rządy i narastający rasizm występują dziś na wielu kontynentach. Między innymi przez brak wsparcia polityków lewicy dla osób potrzebujących. (…) Staram się mówić o biedzie, rasizmie, męskiej dominacji. Poszerzam kategorię klasy robotniczej o nowe znaczenia. Spotkałem się z zarzutami, że stygmatyzuję klasę robotniczą. Absolutnie nie. Ja jedynie poszerzam tę kategorię. Trudno o niej nie mówić bez kontekstu homoseksualnego i roli kobiet w tym świecie. (…) Koniec z Eddy’m jest próbą stworzenia przestrzeni do powiedzenia: „ja cierpię, nie chcę, żeby tak było”.

- Édouard Louis w rozmowie z Przemysławem Bollinem dla „Onet.pl”

Zrzut ekranu 2021-05-5 o 21.49.25

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Edouard Louis small

O AUTORZE

Édouard Louis pochodzi z północnej Francji. Koniec z Eddym, debiutancka powieść Louisa (po polsku ukazała się w 2019 roku), odniosła niebywały sukces: autor otrzymał pierwszą w życiu nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a książka sprzedała się we Francji w setkach tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał cztery kolejne, osnute na faktach powieści – wszystkie ukazały się w polskiej edycji w Wydawnictwie Pauza: w 2018 roku poznaliśmy Historię przemocy, następnie Kto zabił mojego ojca (w 2021 roku), Zmagania i metamorfozy kobiety (w 2022 roku) oraz najnowszą Zmianę, której francuska premiera pt. Changer: méthode odbyła się w 2021 roku, a teraz mamy przyjemność zaprezentować ten tekst polskiemu czytelnikowi. Édouard Louis odnosi coraz większe sukcesy, adaptacje jego książek trafiają na deski teatrów na całym świecie, a autor jest zapraszany do udziału w wielu dyskusjach dotyczących problemów społecznych, wykluczenia, a także osób LGBT+. Udziela się również politycznie, protestując przeciwko opresyjnym rządom, przemocy ze strony policji, rasizmowi.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Promocja

książka: Pierwotna cena wynosiła: 39,90 zł.Aktualna cena wynosi: 39,90 zł. 19,95 
e-book: Pierwotna cena wynosiła: 34,90 zł.Aktualna cena wynosi: 34,90 zł. 17,45 
Scroll to Top