fbpx

„Mój rok relaksu i odpoczynku” Ottessy Moshfegh. Absolutna rewelacja – recenzja książki na stronie Nowe Opinie

Powiedziałbym, że Ottessa Moshfegh napisała powieść o wyciszeniu lub poskromieniu czegoś naturalnego w sobie, we własnym człowieczeństwie, a może bardziej we własnej osobowości, czego nie da się żadnymi znanymi sposobami wyciszyć ani poskromić, a dobrze byłoby skądinąd tego dokonać. Jest w tym coś z Martina Edena, z Alexa w ostatnich akapitach ,,Mechanicznej pomarańczy”, w pewnym sensie znajdziemy to końcowej przemianie Raskolnikowa ze ,,Zbrodni i kary”. Tylko, że nie o to chodzi, żeby te powieści do siebie porównywać, bo na poziomie szczegółu i ogółu nie znajdziemy tutaj żadnej wspólnoty. Jest u Moshfegh po prostu pewna stara jak świat wrażliwość (chociaż ja bym to nazwał pewnym rodzajem duchowości), która została – o dziwo, bo to się dzisiaj raczej nie zdarza – wypowiedziana/opowiedziana współczesnym językiem. Kiedy jesteś słaba/y, by przywołać innego klasyka, wtedy jesteś silna/y. Nie na odwrót, jak głoszą brandzlujący się na lewo i prawo nowocześni ego maniacy, sprzedający na każdym rogu gówno w pięknych opakowaniach. O tym jest powieść Moshfegh. I ja to szanuję.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Moshfegh - photo 2 - credit Krystal Griffiths-small

O AUTORZE

Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.

Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.

W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku

W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

audiobook: 39,90 
książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top