fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

MINT Magazine o książce „Fuga”

Fuga powstała dekadę wcześniej, jednak zebrane w niej opowiadania nie zdradzają, że wyszły spod pióra debiutantki. To świetnie napisane historie kobiet, częściej dziewczyn, które badają przestrzeń swojej wolności. W paru tekstach powraca postać „trudnej” dziewczynki, czyli takiej, z którą boryka się otoczenie, bo żyje po swojemu. Czasem jest to postać dalekiego planu, niemalże cień, jak córka tytułowej Żony dyktatora, której przyglądają się„kobiety z wyższych sfer”, czasem, jak w opowiadaniu Fuga, dwie dziewczynki, których losy splatają się za sprawą egoistycznych decyzji dorosłych. Każda bohaterka, nawet drugoplanowa, jest tu ciekawa i znacząca.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Groff-author-photo-clear-for-all-use-credit-to-Megan-Brown-small

O AUTORZE

Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę. 

W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award. 

Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 49,90 
e-book: 44,90 
Scroll to Top