Literatura Sauteé o książce „Fuga”
Nie wszystkie te historie lubię. Na przykład porwało mnie opowiadanie o starszym pływaku, wynajętym przez arcybogatą rodzinę jako trenera pływackiego dla niepełnosprawnej (po przebytym polio) córki, z czego wywiązuje się naprawdę niebanalny i namiętny w sumie romans, ale byłem załamany po tym, jaką krzywdę mu ta rodzina zrobiła, gdy się wydało (nie znoszę epatowania okrucieństwem). Czasami też drażnił mnie niepotrzebny, a pojawiający się chyba jako niechciany efekt uboczny, sentymentalizm.
Ale już plot twist w pierwszym opowiadaniu ze zbiorku — rewelacyjny. Tekst o dziwnej przyjaźni z neurotyczną artystką konceptualną też całkiem niezły. I rozpisana na kilka oddalonych od siebie w czasie okresów historia o niespełnionym romansie z hiperbogatym facetem, który po wielu latach okazuje się dupkiem. Nie będę tu niczego streszczał, proszę sobie przeczytać samodzielnie.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę.
W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award.
Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.