fbpx

Zobacz nowość: Soho

Wydawnictwo
Pauza

Kurzojady o Pierwszym bandziorze

(…) Na początek powiedzmy sobie jasno, żeby nie było kontrowersji: znam Anitę Musioł, właścicielkę Pauzy i wydawczynię „Pierwszego bandziora”. Napisałam blurb na skrzydełko, a teraz pokazuję książkę na Kurzojadach. Robię to jednak nie z sympatii dla Anity, ale dla Mirandy July. „Pierwszy bandzior” mnie zaskoczył – nie zdziwiłabym się, gdyby to była jedna z dziesięciu najlepszych książek roku.

Przede wszystkim July znakomicie pisze (a Łukasz Buchalski znakomicie ją przekłada) i nie ma szans, drogie panie, że nie odnajdziecie w natręctwach czterdziestoletniej Cheryl, cierpiącej na globus histericus, własnych dziwactw i frustracji. Cheryl nie ma przekonania do koloroterapii – ale jeżeli nie pójdzie do specjalisty, poleconego przez mężczyznę, któremu chce się podobać, nie będzie mogła zadzwonić do tego mężczyzny i powiedzieć, że była na koloroterapii. Rozumiecie ten ból, prawda? „Nie chciałam mówić z brytyjskim akcentem, ale używać go w myślach tak, by było to zauważalne” – a takie sztuczki znacie? Jest też system sprzątania, polegający na „podwózkach”. „Ile czasu spędzasz na noszeniu przedmiotów w tę i we w tę? Zanim zabierzesz jakąś rzecz z miejsca, w którym żyje, pamiętaj, że trzeba będzie ją potem odnieść. Czy naprawdę warto? Nie możesz czytać książki tuż przy regale, trzymając palec w miejscu, na które ją odłożysz? A jeszcze lepiej: nie czytać. Jeśli jednak coś niesiesz, postaraj się zabrać wszystko, co potencjalnie musi przemieścić się w tę samą stronę. Uzupełniasz mydło w łazience? Możesz poczekać, aż wyschną ręczniki, i wtedy zanieść obie rzeczy razem. Do tego czasu mydło postoi na suszarce. I spróbuj nie składać ręczników, dopóki nie będziesz musiał iść do toalety”. Nie takie głupie, prawda? Warto skorzystać z systemu Cheryl!

Z tych wypisów można by odnieść wrażenie, że „Pierwszy bandzior’ to jeszcze jedna o depresyjnej-ale-całkiem-w-tym-zabawnej bohaterce. Nie. To tylko powłoczka, pod którą kryje się fascynująca opowieść o odgrywaniu społecznych ról, dosłownie i w przenośni (tytuł nawiązuje do serii filmów instruktażowych z dziedziny „Samoobrona dla kobiet”, produkowanych przez firmę zatrudniającą Cheryl). Udawanie to motyw przewodni tej książki, powtarzający się w wielu odsłonach (jeżeli będziecie czytać, to przyjrzyjcie się temu, jak skonstruowane jest biuro koloroterapeuty, zwróćcie też uwagę na ogrodnika). Przyzwyczailiśmy się traktować udawanie, szczególnie w polu uczuć, jako coś nagannego. Ale July nie bawi się w tak proste konstatacje. System zwodów i uników, odgrywanie ról, wcielanie się w stereotypy, może być oczyszczające – dzieje się to jednak w warunkach, w których ludzie, na dobre i na złe, kierują się tylko tym, czego pragną, bez oglądania się na konsekwencje. I to w jakiś sposób normalizuje stosunki między nimi a światem.

Sięgnijcie po „Pierwszego bandziora”, to naprawdę jest , o której warto porozmawiać.

A na koniec dwa słowa: Kubelko Bondy (…)

- Olga Wróbel, Kurzojady

[et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2018/08/Kurzojady.png” url=„https://www.kurzojady.pl/1538-miranda-july-pierwszy-bandzior” url_new_window=„on” align=„center” _builder_version=„3.2.2”][/et_pb_image]

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Miranda July small

O AUTORZE

Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.

Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazuje się po polsku.

Zdjęcie autorki:

Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top