fbpx

Zobacz nowości: Zaproszona i System

Wydawnictwo
Pauza

JagBuk o Pierwszym bandziorze

(…) Główna bohaterka Bandziora jest całkowicie nieobliczalna, a czytając o jej świecie, co któreś zdanie podnosimy z niedowierzaniem brwi. Myślę, że wiele osób może nie dotrwać do końca, gdyż to widowisko literackie nie przystaje do niczego, z czym obcowaliśmy wcześniej. Surrealistyczne nieco opisy cielesnych pożądań również nie pozwolą się wydobyć nad powierzchnię absurdu i preformance’ u literackiego- bo według mnie tak najlepiej można określić książkę Mirandy July.

I chociaż nie wywołała u mnie morza wzruszeń, ani nie sprawiła, że coś odkryłam to za Józefem Henem chciałabym potwierdzić:

‚ Krzysztof Zanussi w wywiadzie apeluje: ‚Czytajcie tylko arcydzieła! Szkoda czasu na czytanie dobrych książek!’ A jednak(…) jest on chyba w jakiś sposób oddalony od życia. Czytajcie same arcydzieła? A ile ich jest tych arcydzieł? I które dzieła nimi są? (…)

Odżegnać się od dobrych książek- to samookaleczenie się. To lekceważone przez niego książki, zaledwie dobre, dają bogatą wiedzę o życiu, ale nie tylko- także wzruszenie, zainteresowanie losami ludzkimi, pokazują nieznane światy, środowiska, wnętrza ludzkie.’ (…)

- JagBuk

[et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2018/08/Zrzut-ekranu-2018-08-01-o-23.56.37.png” url=„https://www.facebook.com/JagBuk/photos/a.340416049486493.1073741828.340405866154178/767222910139136/?type=3&theater” url_new_window=„on” align=„center” _builder_version=„3.2.2”][/et_pb_image]

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Miranda July small

O AUTORZE

Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.

Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazuje się po polsku.

Zdjęcie autorki:

Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top