fbpx

Zobacz nowość: Soho

Wydawnictwo
Pauza

Gdy szef proponuje wino do pracy – recenzja książki „Andromeda” w Wysokich Obcasach

Therese Bohman stara się powiedzieć, że nie każda relacja, która z boku wygląda na przekroczenie, jest toksyczna. Ludzie, którzy ze sobą pracują, nieraz zaczynają flirtować, umawiają się na kolację, idą ze sobą do łóżka. Ważne jest co innego: obopólna zgoda i świadomość konsekwencji. Tym samym „Andromeda” wymyka się rozszalałej opinii mediów społecznościowych, która oceniłaby tę relację jednoznacznie. Jasne, nadal potrzebujemy publikacji, które nazywają patologiczne relacje, oferowanie awansu w zamian za seks, molestowanie w pracy. Warto jednak nieraz przeczytać powieść, która nie wydaje jednoznacznych sądów, niuansuje, prezentuje spojrzenie drugiej strony.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Therese Bohman

O AUTORZE

Therese Bohman to znana i ceniona pisarka szwedzka. Jest autorką czterech powieści, z których każda wzbudziła uznanie krytyków literackich w kraju autorki i za granicą. W 2016 roku jej trzecia powieść, O zmierzchu, otrzymała nominację do Nagrody Augusta, najbardziej prestiżowej szwedzkiej nagrody literackiej.

W Polsce książki Therese Bohman ukazują się w odwrotnej kolejności niż w oryginale: najpierw w styczniu 2019 roku do rąk czytelników trafiła najnowsza powieść O zmierzchu, jako druga wydana została Ta druga (kwiecień 2020), zaś w marcu 2021 roku ukazał się debiut autorki Utonęła.

W marcu 2023 roku, zaledwie kilka miesięcy po szwedzkiej premierze, do rąk polskich czytelników trafia najnowsza powieść autorki, Andromeda.

Latem 2019 roku Therese Bohman gościła w Warszawie na festiwalu literackim Big Book Festival.

Wszystkie książki Therese Bohman ze szwedzkiego przełożyła Justyna Czechowska.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top