„Z jej wszystkich dotąd opublikowanych po polsku książek to właśnie opowiadania zebrane w Tęsknocie za lepszym światem najlepiej pokazują skalę możliwości Moshfegh. Zaskakujące zaangażowanie ciała, wchłaniania i wydalania, rozkładu, starzenia się, fizjologii i struktury ludzkiego pragnienia, które rzadko wygląda estetycznie – to klasyczne, a zarazem odświeżające ujęcie romantycznego „piękna znajdowanego w grozie”. Zdania biegną tak niekonwencjonalnie, że już samo obserwowanie rozwijającej się treści budzi ekscytację. Życie bohaterów to jakiś nieśmieszny żart. A w tle są jeszcze inne cierpienia jeszcze innych ludzi i istnień, takie, które rzadko, jeśli w ogóle, przedostają się do głównego kadru. Zarówno początki, jak i zakończenia poszczególnych opowiadań następują w tak cudownie przypadkowych miejscach, jakby pisarka pogrywała sobie z naszym przemożnym pragnieniem domknięcia, konkluzji, pokrzepienia. Zamiast nich jest tylko beznadziejnie trywialna iluminacja dnia powszedniego, w otoczeniu tych samych znienawidzonych przedmiotów i ludzi, kiedy przepycha się kolejne dni, żeby szybciej minęły. Trwająca ułamek sekundy iluminacja, po której wiemy, że odtąd będziemy zapewne żyli dokładnie tak samo.”
Dwutygodnik.com o „Tęsknota za innym światem”
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Ottessa Moshfegh urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. Moshfegh, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.
Za pierwszą powieść, wydaną w 2016 po polsku pod tytułem Byłam Eileen (Wydawnictwo W.A.B., 2015), potem wznowioną w Pauzie w 2024 roku pod tytułem Eileen, autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za debiut. Jej teksty ukazują się w pismach literackich „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.
W Pauzie Ottessa Moshfegh „debiutowała” powieścią Mój rok relaksu i odpoczynku (2019), która była już kilkakrotnie dodrukowywana. Kilka miesięcy po premierze powieści, do której okładkę zaprojektowały Sztuczne Fiołki, zaczęła się pandemia i książka idealnie trafiła w gusta czytelników spędzających długie dni w domach tak, jak bohaterka Roku…
W 2021 roku ukazały się opowiadania Moshfegh pod tytułem Tęsknota za innym światem, a w październiku 2023 roku do rąk polskich czytelników trafiła najnowsza powieść autorki, Lapvona. 2024 rok przyniósł nowe wydanie Eileen oraz ekranizację też powieści.
W styczniu 2025 roku ukaże się wydana w USA w 2020 roku powieść Śmierć w jej dłoniach.
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja