fbpx

CzytanieToPrzygoda.pl o książce „Halibut na Księżycu”

Przyroda nieskażona niszczycielską ręką człowieka wyłania się z twórczości Vanna jako dość oczywisty synonim wolnego życia. Domyślam się tu wpływu obcowania z naturą urodzonego na Alasce autora. Widać to w obydwu powieściach poświęconych walce z traumą samobójstwa. Coraz bardziej przejawiający wrażenie opętania bohater Halibuta na Księżycu kilkukrotnie wraca do czasu spędzanego na łodzi rybackiej, lub też do długich wędrówek przez puszczę. Uzupełniając to gorzkim porównaniem ustabilizowanego życia w małym kalifornijskim miasteczku do więzienia, pokazuje dobitnie, czego szuka. Nie spotyka się jednak ze zrozumieniem.

Trudno nie porównywać powieści z wcześniej wspomnianą Legendą o samobójstwie. W każdej z nich jednak do tego samego zagadnienia autor podchodzi inaczej. Podczas gdy druga z książek bardziej skupia się na działaniach kluczowej postaci i wpływie jej zachowania na najbliższych, najnowsza powieść stanowi próbę odczytania mózgu ofiary samobójczego opętania. Ciekawe podejście, szkoda jednak, że z zamkniętym zakończeniem.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann to autor opowiadań i powieści wydanych w ponad dwudziestu językach, a także laureat czternastu nagród literackich. Pisarz znany jest już w Polsce za sprawą czterech powieści: Legenda o samobójstwie (2018), Brud (2019), Halibut na Księżycu (2021) i Komodo (2022), jak również kilku wizyt w Polsce: na Festiwalu Conrada w Krakowie w październiku 2018 roku, w Big Book Cafe w grudniu 2018 roku (spotkanie prowadziła Dorota Masłowska) oraz w Nowym Teatrze w Warszawie w październiku 2019 roku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną frekwencją, a Vann już od pierwszej książki (która była też pierwszą książką wydaną przez Wydawnictwo Pauza), pomimo niełatwej tematyki swoich opowieści zachwycił polskich czytelników.

W 2024 ukaże się reporterski esej Vanna, Ostatni dzień na Ziemi, dzięki któremu możemy ocenić zmysł dziennikarski pisarza, znanego nam dotychczas tylko z fikcji literackiej.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top