Ucieczka od wolności – z Lauren Groff, autorką „Dzikich bezkresów”, w Vogue, rozmawia Piotr Zachara
Nadawanie imion i nazw jest przywilejem ludzi, którzy mają władzę, na każdym poziomie. Dziecko nie ma prawa głosu, nikt z nim nie konsultuje, pod jakim imieniem przejdzie przez życie, należy do rodziców, do rodziny, ma to wpisane w papierach. Pseudonimy, przydomki, przezwiska, nazwy własne zawsze są demonstracją przewagi, decyduje silniejszy, reszta musi jego wolę zaakceptować, najlepiej milcząco. Ale skoro drzewa i ptaki radzą sobie bez imion, trwają samoistnie, Lamentacja też chce tego spróbować. Odrzucając imiona, niekoniecznie staje się bardziej wolna, ale że lepiej integruje się z naturą – to pewne.
Piotr Zachara, Vogue – nr 12 (82), grudzień 2024
Podaj dalej
Książki Pauzy wspomniane w wywiadzie
Autorzy Pauzy, o których mowa w wywiadzie
O AUTORZE
Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę.
W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award.
Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.