fbpx

Zobacz nowość: Nędza

Wydawnictwo
Pauza

Maniak literacki o Legendzie o samobójstwie

(…) Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób Vann konstruuje fabułę w książce. Rozwija się ona wokół historii samobójczej śmierci mężczyzny, który był dentystą i mieszkał na Alasce. Jednak w kolejnych tekstach ta historia przedstawiana jest coraz to inaczej. Zwykle to mężczyzna strzela do siebie, ale przecież w Wyspie Sukkwan to syn popełnia samobójstwo. Przedstawiane są rozmaite okoliczności i motywacje samobójstwa oraz jego wpływ na bliskich mężczyzny. Ale przecież to „legenda” tycząca konkretnego przypadku samobójstwa, rodzaj mitu, który - jak wiadomo - zwykle ma charakter wariantowy. W ten sposób, nie wprost, Vann wskazuje, że na pytanie dlaczego ktoś odebrał sobie życie, nie ma i nie będzie definitywnej odpowiedzi, że prawda na temat tego wydarzenia nigdy nie wyjdzie na jaw. Można tylko krążyć wokół poszukiwanej odpowiedzi, to oddalając się, to zbliżając, tak jak zrobił to w swojej prozie amerykański pisarz. (…)

- Robert Ostaszewski, Maniak Literacki

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=„1” _builder_version=„3.2.2”][et_pb_row _builder_version=„3.2.2”][et_pb_column type=„4_4” _builder_version=„3.0.47” parallax=„off” parallax_method=„on”][et_pb_image src=„https://wydawnictwopauza.pl/wp-content/uploads/2018/07/Zrzut-ekranu-2018-07-12-o-20.07.06.png” url=„https://maniakliteracki.blogspot.com/2018/02/dlaczego-david-vann-legenda-o.html?spref=fb” url_new_window=„on” align=„center” _builder_version=„3.2.2”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

David Vann small

O AUTORZE

David Vann urodził się na Adak, jednej z Wysp Aleuckich na Alasce. Jest autorem opowiadań i kilku powieści, wydawanych w ponad dwudziestu językach, i laureatem czternastu nagród literackich.

Legenda o samobójstwie to pierwsza książka jego autorstwa, która ukazuje się po polsku. Była to też pierwsza książka Wydawnictwa Pauza, wydana w styczniu 2018 roku.

Jesienią 2019 roku ukazał się Brud, a na styczeń 2021 roku planowana jest powieść Halibut na Księżycu, napisana dziesięć lat po Legendzie… swego rodzaju odpowiedź na pytania postawione w Legendzie… i prequel opowiadający o losach Jima w ostatnich tygodniach życia.

Autor kilkakrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Conrada w Krakowie, w Big Book Cafe i w Nowym Teatrze w Warszawie.

Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Zdjęcie autora: Copyright © Susanne Schleyer/autorenarchiv.de

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Legenda_N_3D_beztla (1)

34,90 39,90 
20,94 23,94 

Scroll to Top